Muzeum Historii Polski i eksponaty wielkiej wagi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 19:35
- Nie było jeszcze w historii polskiej kultury tak dużej inwestycji, może Teatr Wielki, a porównywalną było Muzeum Narodowe w Warszawie w latach międzywojennych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
Wóz bojowy Skot na terenie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli
Wóz bojowy Skot na terenie Muzeum Historii Polski na warszawskiej CytadeliFoto: PAP/Albert Zawada

Posłuchaj
28:59 [ PR2]PR2 (mp3) 18 listopad 2020 17_30_12.mp3 Wielkogabarytowe eksponaty w Muzeum Historii Polski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

W Muzeum Historii Polski trwają prace m.in. związane z przyszłą ekspozycją stałą. Jakie eksponaty Muzeum pozyskuje i jak daleko posunięte są prace nad koncepcją tej ekspozycji, opowiadaliśmy w audycji, której gościem był dyrektor placówki Robert Kostro i Emilia Szczęsna.

Lokomobila parowa z XIX wieku, transporter opancerzony SKOT, a także tysiącletni dąb, te przedmioty za dwa lata spotkamy na wystawie stałej muzeum. - Ten gmach, konstrukcja jest już na tyle gotowa, że może przyjmować pierwsze obiekty, pierwszy etap tworzenia muzeum jest już za nami i jednocześnie te wielkie obiekty, które znajdą się na wystawie stałej, to jest początek tworzenia tego, co jest sercem muzeum - tłumaczył dyrektor placówki.


Muzeum Historii Polski eksponaty woz bojowy SKOT 1200 F_01.jpg
Wielkogabarytowe eksponaty w Muzeum Historii Polski

Przed muzealnikami kolejne etapy: zakrycie obiektu dachem i instalacja wystawy stałej. - Dla nas to już jest początek,  już widzimy te obiekty na wystawie stałej - opowiadał Robert Kostro.

1000-letni dąb, a ściślej relikt pnia, będzie witał i żegnał zwiedzających Muzeum Historii Polski. Jak znalazł się w Warszawie? - Został odnaleziony w prywatnym stawie we wsi Wielkie Walichnowy na wschód od Pelplina i jest to chyba najstarszy i najdelikatniejszy ze wszystkich eksponatów - zaznaczyła Emilia Szczęsna. - Wiemy, że rósł w X wieku i dlatego będzie pierwszym przedmiotem, na który natkną się zwiedzający i początkiem opowieści o ponad 1000-letniej historii Polski.

Czytaj także:

Gustaw Herling-Grudziński. Literatura i "Kultura"

Powstanie Węgierskie. Narodowe nadzieje – wielkie rozczarowanie

- Szukaliśmy czegoś, co będzie sięgało początków Państwa Polskiego, a nawet wcześniej. Ten dąb jest światkiem historii, ale też warunków naturalnych jakie panowały na ziemiach polskich, kiedy kształtowało się państwo pierwszych Piastów - tłumaczył Robert Kostro. - Symbol drzewa jest głęboko zakorzeniony i w kulturze słowiańskiej, i judeochrześcijańskiej, łącznie z Biblią - podkreślił.

W budynku muzeum znajdzie się także audytorium na ok. 600 osób ze znakomitą akustyką, zapowiadał dyrektor placówki. - Mam nadzieję, że to będzie jedna z najlepszych sal koncertowych w Warszawie. Przynajmniej wśród tych mniejszych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Robert Kostro (Muzeum Historii Polski), Emilia Szczęsna (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Robert Kostro: początek radia, to rewolucja w ludzkim myśleniu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:00
Gościem "Poranka Dwójki" był Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski. Rozmawialiśmy o grze edukacyjnej online "Tak zmienił się świat" o historii radia. Polskie Radio jest partnerem 15. Przystanku Niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 17:35
- Moment zdemontowania pomnika Feliksa Dzierżyńskiego 17 listopada 1989 r. był ciekawy, wszyscy sądzili, że to był pomnik z brązu, zaskoczeniem było to, że się rozpadł na oczach zgromadzonej publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń