Premiera specjalnego albumu "95 lat Polskiego Radia". "To ulubione utwory naszych słuchaczy"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:00
- Na płycie znalazły się utwory wybrane przez naszych słuchaczy w plebiscycie na piosenkę 95-lecia Polskiego Radia. Dwa utwory, najbardziej utrwalone w Państwa pamięci, zostały uzupełnione piosenkami pokazującymi historię naszej instytucji i naszych wspólnych wyobrażeń, emocji i dorobku kompozytorskiego. I dzięki Adamowi Sztabie i Krzysztofowi Herdzinowi to się zmaterializowało - mówiła w Dwójce Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, pomysłodawczyni albumu "95 lat Polskiego Radia".
Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba
Krzysztof Herdzin i Adam SztabaFoto: Polskie Radio

art-95lat-CD.jpg
95 lat Polskiego Radia. Jubileuszowy album z piosenkami wybranymi przez słuchaczy
Posłuchaj
28:07 _PR2_AAC 2020_12_11-17-32-42.mp3 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin o premierze albumu "95 lat Polskiego Radia" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Premierowy album "95 lat Polskiego Radia" to urodzinowe wydawnictwo muzyczne, w którym znalazły się dwie płyty z 32 piosenkami nagranymi przez różnych wykonawców, m.in. z udziałem Chóru i Orkiestry Polskiego Radia. Zaaranżowanie przebojów sprzed lat wzięli na siebie znakomici muzycy: Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin. Jak podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, nowe interpretacje tych kultowych utworów nie są przewidywalne.

- Każdy przypadek był inny, jednak w tych artystach jest taka chęć pokazania się w czymś mniej oczywistym i mierzenia się z wyzwaniami, które wydają się nawet nie do zrealizowania. Ciekawość i rodzaj ryzyka były w każdym. Oczywiście, były też wątpliwości. Pamiętam rozmowę z Sebastianem Karpielem-Bułecką, który usłyszał, że ma zaśpiewać "Cień wielkiej góry". Powiedział, że utwór jest cudowny, ale on nie rozumie tej piosenki. Kiedy już chwilę z tym pobył, a później ze swoją aranżacją, to nie było żadnej wątpliwości. Bo to nie jest konkurencyjne, to jest rodzaj dopowiedzenia historii - podkreśliła dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia.

Czytaj też:

Adam Sztaba zdradził, że jednym z jego najważniejszych założeń było to, aby słuchacze usłyszeli w tych piosenkach coś nowego. - Ja lubię kontrapunkty. Nie lubię podejścia, że jak utwór jazzowy, to wiadomo, że zaśpiewa Dorota Miśkiewicz. Próbowaliśmy szukać czasami pod włos, czasem na opak. I takich wersji na tej płycie nie brakuje. Ona nie jest zachowawcza, jest na niej wiele zaskoczeń.


Piotr Beczała 1200.jpg
Gwiazda opery dla Polskiego Radia. Piotr Beczała wykona "Tango Milonga"

Czytaj też: 

Na płycie znalazły się utwory, które w ciągu ostatnich 95 lat były niekwestionowanymi przebojami. Usłyszymy kompozycje przedwojenne i powojenne, swingowe i rockandrollowe. Krzysztof Herdzin dodał, że znalazło się również sporo klasyki, ale i jazzu. - Jestem akademikiem, a więc opieram się na sprawdzonych metodach i narzędziach. Staram się aranżować tak, jak mi w duszy gra, jak najpiękniej, ale zgodnie z tradycją. Dostałem te utwory, w których bardzo dobrze się czuję, a moi wykonawcy – oprócz kilku wyjątków, jak na przykład Piotr Beczała – idealnie się odnajdują w stylistyce jazzowej i big-bandowej.

Warto wspomnieć, że na płycie nagranej z okazji 95-lecia Polskiego Radia Piotr Beczała wykonuje przedwojenny szlagier "Tango Milonga" w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Autorką tego pomysłu była Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. - To był rodzaj jakiejś iluminacji, która spłynęła, i pewnego ryzyka. Ale Piotr Beczała uznał, że jest to arcyciekawe i odważy się - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Adam Sztaba (kompozytor, aranżer), Krzysztof Herdzin (kompozytor, aranżer)

Data emisji: 11.12.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Bester: "Bajgelman. Get to Tango" to obraz twórczości kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:00
- Mamy utwory pisane w okresie międzywojnia i to są przeboje, szlagiery, z drugiej strony kompozycje, które powstały po wybuchu wojny i później także w łódzkim getcie. I czujemy te emocje zawarte w słowach i nutach - mówił akordeonista i aranżer Jarosław Bester.
rozwiń zwiń