Juliusz Słowacki "Mindowe" - polityczny thriller premierowo w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 20:15
 - Siłą klasyki jest, że sięgamy po nią, bo chcemy wiedzieć, "co to znaczy dzisiaj". "Mindowe" znaczy dzisiaj niemało - pęd do władzy - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Tumidajski, autor adaptacji i reżyser słuchowiska na podstawie debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego. - Być może zapomnieliśmy o tym, że w historii to wojna jest stanem naturalnym, a pokój – wypadkiem przy pracy. Premiera dramatu na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę.
Mariusz Bonaszewski (L) i Michał Żurawski (P) podczas nagrywania słuchowiska Mindowe
Mariusz Bonaszewski (L) i Michał Żurawski (P) podczas nagrywania słuchowiska "Mindowe"Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Premiera dramatu "Mindowe" Juliusza Słowackiego na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę (25.09) o godz. 19.00.
  • To pierwszy dramat Juliusza Słowackiego, napisany jesienią 1829 roku, a następnie uzupełniony i poprawiony w roku 1832.
  • Młodzieńczy tekst Słowackiego zawiera liczne niedoskonałości i zapożyczenia z Szekspira.

"Mindowe" to pierwszy dramat Juliusza Słowackiego, napisany jesienią 1829 roku, a następnie uzupełniony i poprawiony w roku 1832. Koncepcję utworu Słowacki oparł na konflikcie dwóch religii: pogańskiej, reprezentowanej przez Litwę, oraz chrześcijańskiej, którą niosą Krzyżacy. 

Nieliczne adaptacje

To rzadko wystawiany tekst. Poza nielicznymi inscenizacjami istnieje jedna realizacja w Teatrze Telewizji, jedna radiowa, a teraz, po przeszło pół wieku, kolejna adaptacja w teatrze wyobraźni. - Nie wiem, czy coś z tym tekstem jest nie tak, myślę, że to jest cecha czasów. Do tekstów klasycznych być może podchodzimy z coraz większą nieufnością. Niesłusznie. - stwierdził Jarosław Tumidajski.

Dramat młodzieńczy

- Jest to dramat młodzieńczy, z całą pewnością niedoskonały, pełen naiwności, zapożyczeń z Szekspira jest tu wręcz hurtowo - zaznaczył reżyser. - Są tam błędy dramaturgiczne. Z jednej strony tekst operuje jednością miejsca, z drugiej strony jest to niekonsekwentne. Nie radzi sobie także z jednością czasu, ale nie sądzę, że takie rzeczy decydują o tym, że tekst jest rzadko wystawiany.

Jak zabrzmi dzisiaj?

Co skłoniło Jarosława Tumidajskiego do sięgnięcia po ten właśnie dramat? - Jeżeli pojawia się możliwość, żeby sprawdzić taki tekst – czy taka realizacja ma sens, jak zabrzmi dzisiaj – to superwyzwanie - nie krył nasz gość. - Odkryjmy karty: to jest polityczny thriller.

Czytaj także:

W słuchowisku, wyreżyserowanym przez Jarosława Tumidajskiego, występują: Michał Żurawski (Mindowe), Magdalena Kuta (Rogneda), Mariusz Bonaszewski (Hejdenrich), Katarzyna Dąbrowska (Aldona), Grzegorz Kwiecień (Dowmunt), Piotr Polak (Trojnat), Artur Dziurman (Lutuwer), Andrzej Mastalerz (Herman), Szymon Roszak (Wojsiełko) i Szymon Mysłakowski (Krzyżak).

Zobacz zapowiedź słuchowiska:

[Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

***

Sejm ogłosił 2022 rok Rokiem Romantyzmu Polskiego. W uchwale podkreślono, że przypadające w 2022 dwusetne urodziny tej epoki to dobry powód do przypomnienia "duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".


Posłuchaj
21:30 O wszystkim z kulturą 21 wrzesień 2022 17_31_11.mp3 Jarosław Tumidajski zaprasza na premierowe słuchowisko na podstawie debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego "Mindowe" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Romantyzm jako idea jest wciąż niezmiennie ważny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:00
- Romantyzmu nie da się wykluczyć z polskiej tradycji, historii, ale i codzienności. Przypomnijmy, że był on reakcją na oświecenie, jako światopogląd całościowy miał dużo wspólnego z religią, był próbą poszukiwania transcendencji - mówił na antenie Dwójki Jan Maciejewski, dziennikarz i publicysta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"44 x Mickiewicz". Romantyzm bardzo nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:10
- Polski romantyzm pokazuje ogromny wkład Polski w kulturę europejską. Jest bardzo uniwersalny, a jednocześnie specyficzny, bo zawierają się w nim charakterystyczne elementy typowo polskiego patrzenia, myślenia, odczuwania - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, z którą przyglądaliśmy się planom IAM na Rok Romantyzmu Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wypiór". Grzegorz Uzdański i wskrzeszony Adam Mickiewicz [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 19:00
- Pomysł, że Adam Mickiewicz jest wampirem i żyje współcześnie, wydawał mi się bardzo pociągającą wizją, m.in. dlatego, że u samego poety jest wiele upiorów, czyli słowiańskich wampirów - mówił w Dwójce pisarz i poeta Grzegorz Uzdański.
rozwiń zwiń