REKLAMA

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 19:35
- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
W audycji zastanawialiśmy się, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się pojęcie narodu
W audycji zastanawialiśmy się, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się pojęcie "narodu"Foto: De Visu/Shutterstock

W przededniu Święta Niepodległości rozmawialiśmy w audycji o koncepcji narodu. Zastanawialiśmy się, jak dziś brzmi jego definicja, czy i w jaki sposób uległa zmianie, zwłaszcza ostatnio, oraz do kogo dziś trafiają hasła narodowościowe.

Przy tej okazji przywołany został też temat trwającej wojny na Ukrainie. - W przypadku społeczeństwa ukraińskiego mówimy dziś o egzystencjalnym zagrożeniu, które łączy ten naród, łączy w okopach ludzi z różnych stanów. Natomiast to doświadczenie jest już historią dla wielu społeczeństw czy narodów europejskich. My przeszliśmy ten etap narodowowyzwoleńczy kilkadziesiąt lat temu i tak naprawdę jesteśmy dzisiaj już na innym etapie - stwierdził dr Marcin Kędzierski.


Posłuchaj
27:51 Dwójka owzk 10.11.2022.mp3 Dr Marcin Kędzierski o koncepcji narodu (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Jak podaje Encyklopedia PWN, naród to zbiorowość ludzi wyróżniająca się wspólną świadomością narodową, czyli poczuciem przynależności do wspólnoty definiowanej aktualnie jako naród.

Naród stanowi przede wszystkim wspólnotę idei i emocji, toteż pierwszym warunkiem jego ukształtowania się jest istnienie jednej lub wielu ideologii narodowych, tj. takich, których celem jest mobilizacja możliwie dużej części populacji, uznanej za naród, do obrony jego - tak lub inaczej zdefiniowanych - interesów.

W miarę rozpowszechniania się ideologii narodowych (nacjonalizm) rozwija się świadomość narodowa, co polega na tym, że coraz większa liczba członków owej populacji poczuwa się do przynależności narodowej i jest zdolna kojarzyć swe losy osobiste z losami narodu, czując się zobowiązana - zwłaszcza w momentach zagrożenia zewnętrznego - do solidarnego działania w jego obronie. Przynależność narodowa jest postrzegana jako fakt niezależny - poza wyjątkowymi wypadkami - od wolnego wyboru jednostki: wspólnota narodu jawi się jako coś danego, czemu sprzyja pojawiający się często mit wspólnego pochodzenia.

Źródło: encyklopedia.pwn.pl

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

Alfred Tarski. Ustalił definicję prawdy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 05:40
26 października 1983 roku zmarł Alfred Tarski, matematyk, filozof, jeden z najwybitniejszych logików, twórca semantycznej definicji prawdy, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Sedlak, twórca polskiej szkoły bioelektroniki

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 05:35
111 lat temu, 31 października 1911 roku, urodził się Włodzimierz Sedlak - jeden z najwybitniejszych polskich duchownych katolickich, dzięki któremu możemy mówić o polskiej szkole bioelektroniki.  
rozwiń zwiń