"Głusza" - reportaż ze świata ciszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 20:00
- Audyzm to przekonanie, że bycie osobą słyszącą, czyli mówienie tak jak większość ludzi na świecie mówi i słyszy, jest lepszą formą funkcjonowania (...). Dzieci głuche, gdy dorosną, mówią, że cały ciężar komunikacji, tego, żeby się porozumieć, dopasować, spoczywał na nich - tłumaczyła w audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" Anna Goc, autorka książki reportażowej zatytułowanej "Głusza" poświęconej ludziom głuchym i słabosłyszącym.
Anna Goc w swoim reportażu oddaje głos głuchym (zdj. ilustracyjne)
Anna Goc w swoim reportażu oddaje głos głuchym (zdj. ilustracyjne)Foto: AlbertoOrtega/Shutterstock

"Słyszaki" - tak mówią osoby głuche o nas, słyszących. Żyjemy obok tych ludzi głuchych i nie wiemy niczego o problemach, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia. Dzięki znakomitej książce Anny Goc trochę inaczej spojrzymy na tę, przecież niezwykle liczną, grupę społeczną.

Duża i różnorodna grupa

Szacuje się, że w Polsce jest ok. pół miliona osób, które mają poważne problemy ze słuchem, są głuche i słabosłyszące, często w wyniku choroby, ale także w związku z wiekiem. - To jest bardzo duża i bardzo różnorodna grupa - zaznaczyła Anna Goc. - Są w niej również osoby, które urodziły się jako głuche (...). Osoby, które od samego początku od narodzin nie słyszą i mają bardzo duże problemy z nauczeniem się języka polskiego.

Mnogość języków

- Mówi się, że wraz z powstaniem pierwszych szkół dla głuchych zaczęły powstawać języki migowe. Dlatego w każdym kraju jest język, którym posługuje się wspólnota tego kraju - ludzie głusi tam żyjący - tłumaczyła nasza rozmówczyni. - Zanim pojawił się internet, dzięki któremu głusi mogą rozmawiać, nie wychodząc z domu, te języki się różniły. Zdarzało się, że głusi w Polsce troszkę inaczej migali w Szczecinie, inaczej w Katowicach.


Posłuchaj
29:27 O wszystkim z kulturą Dwójka 23 listopad 2022 17_30_01.mp3 Anna Goc o książce reportażowej "Głusza" o ludziach głuchych i słabosłyszących (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami. W swojej książce głos oddaje im Anna Goc, dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" i laureatka Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego - czytamy w nocie wydawniczej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Wacław Holewiński

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 17.30

uk/kor

Czytaj także

"Gdyby nie przyzwolenie otoczenia, zachowań przemocowych byłoby dużo mniej"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 17:40
- Chcę tą książką zrobić krok do przodu i pokazać, że musimy zacząć się koncentrować na szeroko pojętym otoczeniu, czyli na błędach systemowych, a także na otoczeniu najbliższym - mówiła w "Wybieram Dwójkę" o swojej książce "Na oczach wszystkich" Katarzyna Włodkowska. Autorka wraca w niej do głośnej sprawy "polskiego Fritzla".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda reportażu Krystyna Melion. "Wyczuwało się dbałość o formę"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:00
- Jej reportaże wyróżniały się głębokim podejściem psychologicznym i umiejętnością otworzenia bohatera, a także wyczuleniem na atmosferę, na miejsce, w którym ten bohater się poruszał - tak o zmarłej rok temu Krystynie Melion mówiła inna reportażystka Janina Jankowska.
rozwiń zwiń