"Wymazać naród". Reżyser: celowo używamy terminu "ludobójstwo kulturowe"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 11:39
- W ogromie tej wojny, w ogromie koszmaru, który Rosjanie zgotowali niewinnym mieszkańcom Ukrainy, siłą rzeczy najczęściej słyszymy o tych najbardziej przerażających aspektach rosyjskich zbrodni. W sposób naturalny na drugim planie znajduje się kultura, ale to absolutnie nie oznacza, że jest ona mniej ważna - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Grzywaczewski, reżyser dokumentu "Erase the Nation" ("Wymazać naród").
Kadr z filmu Wymazać naród | Erase the Nation
Kadr z filmu „Wymazać naród” | „Erase the Nation”Foto: Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa | TV NID

Ukraina w obiektywie dokumentalisty

Film "Wymazać naród" powstał na zlecenie Narodowego Instytutu DziedzictwaTo dokument zniszczeń ukraińskich zabytków od kultury świeckiej i sakralnej po zabytki archeologiczne, współczesne biblioteki i szkoły, jakich Rosjanie dopuścili się w najechanym kraju od 24 lutego ubiegłego roku.

- Impuls, który spowodował powstanie tego filmu wypłynął od Anny Śmigielskiej i Katarzyny Zalasińskiej z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Od początku barbarzyńskiej inwazji Rosji na Ukrainę Instytut wspiera naszych sąsiadów w ratowaniu dóbr kultury. Polska jest w tym momencie największym darczyńcą, jeżeli chodzi o przekazywane środki na ratowanie właśnie dóbr kultury. I to właśnie w NID narodził się pomysł, że warto pokazać skalę tych zniszczeń - tłumaczył Tomasz Grzywaczewski.

Atak na kulturę - element niszczenia narodu

Podczas pracy nad filmem autor spotkał ludzi na Ukrainie, oglądał ogrom strat zadawanych w sposób systematyczny i celowy. Ujął to wszystko w bardzo przejmującą, półgodzinną formę dokumentalną. "Wymazać naród" to - jak zaznacza reżyser - swoisty hołd złożony wszystkim, którzy chronią ukraińską spuściznę, "którzy codziennie z narażeniem życia ratują dobra kultury niszczone przez rosyjskich najeźdźców". 


Posłuchaj
16:59 Poranek Dwójki grzywaczewski 19.01.2023.mp3 Rozmowa z Tomaszem Grzywaczewskim, reżyserem dokumentu "Wymazać naród" (Poranek Dwójki) 

W dokumencie Tomasza Grzywaczewskiego pojawia się termin "ludobójstwo kulturowe". - Ludobójstwo to nie tylko te najbardziej jaskrawe przejawy okrucieństwa. To nie tylko fizyczna eksterminacja mieszkańców Ukrainy, ale to także niszczenie języka, historii, kultury, dziedzictwa. Tego wszystkiego, co czyni nas narodem, co decyduje o naszej tożsamości. Również w taki sposób niszczy się narody i właśnie to obserwujemy dziś na Ukrainie w wykonaniu Rosjan - podkreślał gość Dwójki.

Zobacz film dokumentalny "Wymazać naród":

[YouTube/Narodowy Instytut Dziedzictwa | TV NID]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz, pisarz, dokumentalista, podróżnik)

Data emisji: 19.01.2023

Godzina emisji: 9.30

mg/pg

Czytaj także

"Syndrom Hamleta" zdobywcą Złotego Lajkonika

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 18:00
Jest ich pięcioro, spotykają się w przestrzeni teatru, by wspólnie przygotować spektakl, dla którego punktem wyjścia jest hamletowskie "być albo nie być. Przywoływanie przez nich traumatycznych wspomnień ma z jednej strony funkcję terapeutyczną, z drugiej staje się częścią procesu powstawania przedstawienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbarzyństwo Rosjan na wszelkich frontach. Próbują wymazać kulturalne dziedzictwo Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 10:55
- Rosyjska taktyka wygląda tak, że wszystko, co jest związane z ukraińską historią i ukraińskim dziedzictwem albo powinno zostać zrujnowane, albo zrabowane - powiedział minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko w rozmowie z portalem Politico.
rozwiń zwiń