Zawodowe plany, których Krzysztof Zanussi (prawdopodobnie) nie zrealizuje

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 18:00
Gościem piątkowej audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był Krzysztof Zanussi - reżyser, scenarzysta, producent i eseista.
Krzysztof Zanussi
Krzysztof ZanussiFoto: Andrzej Grygiel/PAP

"Chwilo, trwaj!" - fraza, którą Goethe włożył w usta Fausta, weszła do kanonu europejskiej kultury. Faustowski motyw - człowiek kuszony przez siły zła - regularnie powraca w twórczości Krzysztofa Zanussiego. Twórca m.in. "Struktury kryształu", "Barw ochronnych" czy ostatnio "Liczby doskonałej" jest w nieustającym ruchu.

Od kilku dekad nieprzerwanie tworzy. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt autorskich filmów, liczne realizacje teatralne i operowe. Ma też mnóstwo pomysłów, których z różnych powodów najprawdopodobniej nie zrealizuje. Ale chętnie o nich opowiada, np. w radiowej Dwójce. Z Krzysztofem Zanussim rozmawialiśmy o książkach "Samotność Fausta" i "Filmy, których już nie nakręcę".


Posłuchaj
30:09 Dwójka OWZK 17.03.2023.mp3 Spotkanie z Krzysztofem Zanussim (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Ma na swoim koncie liczne nagrody filmowe: polskie i międzynarodowe. Widzowie i krytycy doceniają refleksyjność filmów tworzonych przez reżysera, który upodobał sobie bardzo konkretnego bohatera. Często jest nim inteligent, stawiający sobie i nam podstawowe pytania o sens. Widać to m.in. w "Strukturze kryształu" (1969) czy w "Iluminacji" (1973).

Reżyser jest także autorem książki "Czy warto umierać za smartfona?" (2021), w której zadaje pytanie m.in. o przyszłość ludzkości i cywilizacji. Zastanawia się tam także, czy są wartości, dla których warto ryzykować życie.

Krzysztof Zanussi (L) i Jakub Kukla Krzysztof Zanussi (L) i Jakub Kukla

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Zanussi

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

"Barwy ochronne" Zanussiego. Kino moralnego pojedynku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 05:40
28 stycznia 1977 roku premierę miały "Barwy ochronne", jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Obok m.in. "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland film Krzysztofa Zanussiego stał się jedną z iskier przemian społecznych, które doprowadziły do przełomu 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Zanussi: w swoim życiu napatrzyłem się na zło

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 17:00
- To, że zło podnosi głowę z jakąś regularnością, jakoś cyklicznie, nie może mnie dziwić, bo ja na to zło napatrzyłem się przez całe swoje życie i mam pamięć tego, co było koszmarem mojego dzieciństwa i co w gruncie rzeczy - przykro to powiedzieć - jest pewną normalnością - mówił w Dwójce reżyser Krzysztof Zanussi, odnosząc się do wojny toczącej się na Ukrainie.
rozwiń zwiń