REKLAMA

Krzysztof Zanussi: cieszę się każdą minutą życia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 13:10
- Za bardzo lubię życie, żebym kiedykolwiek zabijał czas. To mi się nie zdarza, natomiast często powtarzam sobie za Goethem takie ładne sfomułowanie: chwilo trwaj, bo jesteś piękna - mówił w Dwójce Krzysztof Zanussi. 
Krzysztof Zanussi
Krzysztof Zanussi Foto: PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Znany youtuber

Krzysztofa Zanussiego, reżysera filmowego i teatralnego, producenta i eseistę regularnie można zobaczyć w internecie, chociaż z tego medium sam korzysta niechętnie. - Nie nadążam już za wieloma rzeczami i okazało się, że bez tego mogę funkcjonować - opowiadał reżyser. - To są niemądre dąsy starego pokolenia, a ja należę do klasycznych dziadersów. Nie powinno się do tego podchodzić z lekceważeniem, tylko można tego nie wybrać. Ja czytam jeszcze drukowane gazety i bardzo mi to odpowiada.

Wciąż się chce

Jak podkreślił, mimo swoich 83 wiosen wciąż "chwyta wiele srok za ogon" i wciąż mu się chce, także na niwie filmowej. - To zawód, który wielu musi wcześnie porzucić - często porzucając ten padół boleści, bo reżyserzy umierają młodo – a jak nie, to bywa, że się trzymają - podkreślił, wspominając portugalskiego reżysera Manoela de Oliveirę, który zakończył pracę zawodową filmem zrealizowanym w wieku 106 lat.

Jakie są obecne upodobania filmowe jednego z najważniejszych polskich reżyserów? - Najczęściej sięgam do klasyki, oczywiście oglądam nowe, polskie filmy, bo mnie ciekawią - opowiadał Krzysztof Zanussi. 

Metrem do kina

Do kina najczęściej jeździ metrem, bo nie bardzo lubi szukać miejsca do parkowania. - Dla mnie kina dzielą się na te, gdzie można zaparkować albo dokąd metro podjeżdża - żartował. - I staram się chodzić na filmy, gdzie jest szansa, że będą mi się podobały.

Czytaj też:

- Kino kiedyś, będąc zjawiskiem dużo bardziej wyjątkowym, było oglądane w ciemnej sali, w ciszy. Miałem sto procent uwagi widza dla siebie - wyznał reżyser. - Dziś widzę po studentach, że czytają tylko "po wierzchu zdarzeń", natomiast jeżeli jest do czegoś aluzja, jeżeli w dialogu jest zatrącony jakiś problem, to trzeba pokazać palcem. Przekaz jest dużo mniej intensywny, niż był kiedyś.


Posłuchaj
60:35 2022_10_29 11_59_18_PR2_Mazurek_słucha.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Zanussim (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Ma na swoim koncie liczne nagrody filmowe: polskie i międzynarodowe. Widzowie i krytycy doceniają refleksyjność filmów tworzonych przez reżysera, który upodobał sobie bardzo konkretnego bohatera. Często jest nim inteligent stawiający sobie i nam podstawowe pytania o sens. Widać to m.in. w "Strukturze kryształu" (1969) czy w "Iluminacji" (1973).

Reżyser jest także autorem książki "Czy warto umierać za smartfona?", w której zadaje pytanie m.in. o przyszłość ludzkości i cywilizacji. Zastanawia się tam także, czy są wartości, dla których warto ryzykować życie.

Jak opowiadał w Dwójce, do napisania książki skłoniła go częściowo pandemia. W książce wraca do przemyśleń, które już pojawiały się w wielu jego filmach: do napięcia między duchowością a faktami naukowymi, a także do pytania o wolność.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadzi: Robert Mazurek

Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta, eseista)

Data emisji: 29.10.2022

Godzina emisji: 12.00

uk/kor

Czytaj także

"Barwy ochronne" Zanussiego. Kino moralnego pojedynku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 05:40
28 stycznia 1977 roku premierę miały "Barwy ochronne", jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Obok m.in. "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland film Krzysztofa Zanussiego stał się jedną z iskier przemian społecznych, które doprowadziły do przełomu 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 05:40
W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
rozwiń zwiń