Marcin Wicha: architektura to kostium, który zakładamy na zasady i prawidła życia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:52
- Wydaje mi się ciekawa nawierzchnia ulicy. Wydaje mi się ciekawe, kto wybrukował ulicę w mojej okolicy, dlaczego to zrobił i dlaczego te ulice biegną dokładnie tym traktem, a kto je potem asfaltował. Historia asfaltu jest absolutnie fascynująca - mówił w Dwójce Marcin Wicha, grafik, eseista, autor książek. Najnowsza z nich - "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" - ukaże się już wkrótce. 
Marcin Wicha ma na swoim koncie zbiór felietonów Nic drobniej nie będzie oraz książki Kierunek zwiedzania i  Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Marcin Wicha ma na swoim koncie zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" oraz książki "Kierunek zwiedzania" i " Rzeczy, których nie wyrzuciłem"Foto: Przemysław Chmielewski/PR
  • Marcin Wicha ma na swoim koncie zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" oraz książki "Kierunek zwiedzania" i "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", uhonorowaną m.in. Nagrodą Literacką "Nike".
  • To twórca patrzący na świat po swojemu i odzwierciedlający to spojrzenie w swoich tekstach.
  • W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem przed marcową premierą jego najnowszej książki - "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu".

Oczekująca na premierę książka Marcina Wichy to głównie zapis wykładów, w których stara się on uświadomić słuchaczy, jak dizajn, architektura działa na człowieka, jak wpływa na jego życie i jak powinna wypływać z jego potrzeb.

Marcin Wicha: są rzeczy, o których trzeba opowiadać, choćby były oczywiste 

- Bywa tak, że są jakieś zupełnie oczywiste rzeczy, o których czasami już nie chce się powtarzać. Mieliśmy takie doświadczenie, gdy w zeszłym roku z Dorotą Leśniak-Rychlak i Martą Karpińską redagowaliśmy antologię tekstów, które ukazywały się w "Autoportrecie", krakowskim piśmie poświęconym dobrej przestrzeni. Dość często natrafialiśmy na teksty sprzed 10, 15 czy 20 lat, które dotyczyły problemów, wydawało się, już opisanych, nazwanych, skomentowanych i przetrawionych. I nagle się okazuje, że to niestety nadal zachowało jakąś aktualność - stwierdził gość Dwójki.

Architektura jako klucz do opisu świata

Jest też drugi powód, który stoi za książką "Gościnne występy", dla samego autora nawet ważniejszy: - Wydaje mi się, że opisywanie rzeczy, które są dokoła - miejsc, budynków, mebli, przedmiotów, liter, ilustracji - to jest też jakiś sposób, żeby opisywać świat, który się cały czas zmienia.

- Zawsze się zastanawiam, czy dałoby się opisać różne rzeczy, które wydarzały się w projektowaniu w ciągu ostatnich 100 czy 200 lat, nie ruszając się od własnego domu dalej niż na 100 czy 300 metrów. W Warszawie jest to bardzo częste, że po dwóch stronach ulicy stoją domy zbudowane nie w tym samym czasie. I nagle się okazuje, że dom zbudowany w roku 1975 wygląda kompletnie inaczej niż dom zbudowany w roku 1987 - dodał Marcin Wicha.


Posłuchaj
29:30 2024_02_07 17_30_03_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Marcin Wicha o książce "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Książka "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" trafi do księgarń 8 marca.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Marcin Wicha (grafik, eseista, autor książek)

Data emisji: 7.02.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/wmkor

Czytaj także

Monika Milewska: falowiec był obiektem moich lęków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 18:37
- Straszono mnie, że tam mieszkają bardzo dziwni ludzie, którzy zasadzają się w okolicy niczym pająki polujące na dzieci. Myślę, że coś z tego irracjonalnego lęku, połączonego też z różnymi innymi legendami miejskimi, zostało we mnie - mówiła Monika Milewska, autorka książki "Latawiec z betonu" o losach słynnego gdańskiego falowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlifierz słów. Wspomnienie o Stanisławie Kasprzysiaku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 09:00
- Tłumacz. Za tym kryje się bardzo bogata, trochę tajemnicza osobowość. Dla mnie to był humanista, człowiek ogromnej wiedzy. To był ktoś, kto miał swój sposób widzenia świata. Wielbił Greków. Żył bardzo uważnie w świecie aktualnym, ale patrzył wstecz - mówił o Stanisławie Kasprzysiaku poeta Adam Zagajewski.
rozwiń zwiń