Joanna Rawik - artystka wielu talentów [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 08:35
Artystka o czterech nazwiskach, posługująca się sześcioma językami. Niegdyś skrzypaczka, później wokalistka, która podbiła serca Polaków swoim pięknym, niskim głosem. Dziś to również dziennikarka, która na koncie ma 10 książek m.in. o Edith Piaf czy Wandzie Wiłkomirskiej. Gościem dzisiejszej audycji "O wszystkim z kulturą" (22.05) jest Joanna Rawik, która w tym roku świętuje 90. urodziny!
Joanna Rawik współpracuje z Polskim Radiem od lat 70. ubiegłego wieku
Joanna Rawik współpracuje z Polskim Radiem od lat 70. ubiegłego wiekuFoto: Wojciech Kusiński/PR

Juliette Greco znad Wisły

Joanna Rawik urodziła się w Czerniowcach w Rumunii (obecnie Ukraina) jako Joanna Gronkowska. Po II wojnie światowej, w 1947 roku, przyjechała do Polski i wraz z rodziną zamieszkała we Wrocławiu.

Jako piosenkarka zadebiutowała w połowie lat 50. we wrocławskim kabarecie Kaczka. Popularność przyniósł jej niebanalny głos. To za jego sprawą nazywana była we Francji "Juliette Greco znad Wisły".

Festiwalowe triumfy i praca akademicka

Współpracowała z wieloma zespołami, koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, Finlandii, Francji i Jugosławii. Nagrywała płyty i audycje radiowe. Śpiewała i zdobywała nagrody na festiwalach piosenki w Opolu, Sopocie, Kołobrzegu i Zielonej Górze.

Wykładała historię piosenki francuskiej i wiedzę o kulturzeJest autorką wspomnień "Za kulisami sławy" i "Kocham świat: wspomnienia z piosenką". Napisała też książki: "Hymn życia i miłości - opowieść o Édith Piaf", "Maestra - opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej", "Krótka opowieść o piosence", "Epitafium dla wróbla" i "Muzyka życia".

W 2009 roku odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

 

Joanna Rawik i Polskie Radio

Od lat 70. Joanna Rawik współpracuje z Polskim Radiem. W 1972 roku prowadziła m.in. audycję "Joanna Rawik zaprasza do pałacyku WTM", której gośćmi byli wybitni artyści. 

Od ubiegłego roku artystka prowadzi w radiowej Jedynce audycję "Piaf, czyli wróbel", poświęconą właśnie piosence francuskiej i jej wybitnej przedstawicielce Édith Piaf

SŁUCHAJ W RADIOWEJ DWÓJCE: 

Program II Polskiego Radia to także Dwójka online. To mnóstwo ciekawych audycji z niecodzienną propozycją muzyczną   

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (22.05) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Andrzej Zieliński.

pg

Czytaj także

Edith Piaf – w 60. rocznicę śmierci. "Była nieludzko autentyczna"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 13:14
- Wielkim sukcesem Edith Piaf było to, że przez wiele lat śpiewała na ulicach. Jak się słucha jej późniejszych rzeczy, często oratoryjnych w formie, to nadal słychać tam tę samą autentyczność. To pozostało jej do końca - mówiła w Dwójce Joanna Rawik, autorka książki o Edith Piaf pt. "Ptak smutnego stulecia". We wtorek (10.10) mija 60. rocznica śmierci wielkiej damy francuskiej piosenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

90. urodziny Joanny Rawik. "Mam szczęście, znów prowadzę audycję"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 16:00
90 lat temu, 31 stycznia 1934 roku, urodziła się Joanna Rawik, piosenkarka, aktorka i dziennikarka, gwiazda polskiej piosenki przełomu lat 60. i 70. Wybitna interpretatorka piosenek nastrojowych i poetyckich, pełnych dramatycznego wyrazu. Do jej najbardziej znanych utworów należą: "Po co nam to było", "Nie z każdej mąki będzie chleb", "Tych dwoje", "Mamy za mało siebie dla siebie", "Nie chodź tą ulicą" oraz "Niczym się nie różnimy".
rozwiń zwiń