Historia

Oczarowała swym śpiewem cały świat. 105 lata temu urodziła się Edith Piaf

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 05:40
Śpiewała o życiu, a swoim śpiewem porywała tłumy. Kochały i do dziś kochają ją miliony. Do jej najsłynniejszych utworów należą "La Vie en Rose", "Padam...Padam...", Non, Je Ne Regrette Rien", "Milord".
Legendarne życie Edith Piaf stało się tematem filmów. Na zdjęciu Marion Cotillard, która dostała Oscara za rolę w w filmie Niczego nie żałuję  Edith Piaf.
Legendarne życie Edith Piaf stało się tematem filmów. Na zdjęciu Marion Cotillard, która dostała Oscara za rolę w w filmie "Niczego nie żałuję – Edith Piaf".Foto: PAP/EPA Berlinale/ Constantin

Miała trudne dzieciństwo. Musiała zarabiać śpiewem na ulicy. Bardzo szybko jednak dostrzeżono i doceniono jej talent. Odnosiła sukcesy nie tylko w kraju nad Sekwaną. Czarowała swoim talentem także za granicą.

Marianna Ben Mohamed z Instytutu Francuskiego w Warszawie mówiła, że ogromny wpływ na twórczość Edith Piaf miało jej trudne życie - drastyczne dzieciństwo, utrata dziecka czy tragiczna śmierć ukochanego mężczyzny, Marcela Cerdana.

- Śpiewała o miłości, życiu, niewdzięczności. Śpiewała o przewrotnym losie i o tym, że nie należy wiele się spodziewać. Śpiewała tez o tym, że należy cieszyć się chwilą - chwilą przyjemności niezależnie od tego czy jest to chwila przyjemności z kochankiem, czy wtedy, kiedy patrzy się na coś pięknego.

Marianna Ben Mohamed dodała, że Edith Piaf przez całe swoje życia szukała prawdziwego uczucia. Wyraz tych poszukiwań można znaleźć w wielu jej piosenkach. Jednym z przykładów jest "Hymn dla miłości", który ukazał się po śmierci boksera. - Pragnęła żarliwie być kochaną. Pragnęła miłości, której nie dostała jako dziecko. Całe życie chciała, by ją ktoś przygarnął i pokochał - mówiła.


Posłuchaj
01:03 Piaf2.mp3 Edith Piaf, legenda francuskiej piosenki, śpiewała o życiu, a swoim śpiewem porywała tłumy. (PR, 2014)

 

 

Edith Piaf wspominają znawcy jej życia i twórczości oraz zwykli Francuzi:

Żródło: PAP Media

Życie Edith Piaf było pożywką dla filmowców - jej związek z Cerdanem stał się podstawą dla obrazu "Edith et Marcel" (1983) w reżyserii Claude'a Leloucha. W "La Vie en Rose" (2007) w reżyserii Oliviera Dahana rolę Piaf zagrała Marion Cotillard.

Po raz ostatni Edith Piaf wystąpiła na scenie opery w Lille 31 marca 1963 r. Zmarła w wieku zaledwie 47 lat, 10 października 1963 r. na raka złośliwego wątroby. W uroczystościach pogrzebowych na paryskim cmentarzu Père-Lachaise udział brało sto tysięcy ludzi, na ulice miasta wyległy dziesiątki tysięcy paryżan, by pożegnać swą idolkę. Arcybiskup Paryża odmówił piosenkarce mszy pogrzebowej, ze względu na jej tryb życia.

Edith Piaf na swoim koncie ma wielkie przeboje, które przeszły nie tylko do francuskiej, ale i światowej historii piosenki. To m.in. "La vie en rose", "Padam", "Milord", czy jej muzyczny testament "Non, je ne regrette rien", co znaczy "Niczego nie żałuję".

Edith Piaf - La vie en rose (Officiel) [Live Version]
Żródło: Edith Piaf
Oficjalny trailer do filmu "Niczego nie żałuję. Edith Piaf", źródło: thecultbox
IAR/rk
Czytaj także

Maria Callas. Primadonna stulecia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 05:40
Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Osiecka. Dwa tysiące mądrych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 05:56
26 lat temu zmarła Agnieszka Osiecka, poetka, dziennikarka i autorka tekstów piosenek. Wiele z nich - jak "Okularnicy" czy "Małgośka" - przeszło do klasyki polskiej piosenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ada Sari – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 05:40
135 lata temu – 29 czerwca 1886 roku – urodziła się w Wadowicach Ada Sari – słynna na cały świat polska śpiewaczka operowa i aktorka. W operze była sopranem koloraturowym – najtrudniejszym, najbardziej wymagającym kobiecym głosem operowym. Zdzisława Donat – współczesna polska śpiewaczka światowej sławy nazwała umiejętność jej wykonywania "oddzielnym zawodem śpiewaczym".
rozwiń zwiń