Edith Piaf – w 60. rocznicę śmierci. "Była nieludzko autentyczna"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 13:14
- Wielkim sukcesem Edith Piaf było to, że przez wiele lat śpiewała na ulicach. Jak się słucha jej późniejszych rzeczy, często oratoryjnych w formie, to nadal słychać tam tę samą autentyczność. To pozostało jej do końca - mówiła w Dwójce Joanna Rawik, autorka książki o Edith Piaf pt. "Ptak smutnego stulecia". We wtorek (10.10) mija 60. rocznica śmierci wielkiej damy francuskiej piosenki.
Editt Piaf zmarła 60 lat temu - 10 października 1963 r.
Editt Piaf zmarła 60 lat temu - 10 października 1963 r.Foto: Bridgeman Images–RDA/Forum
  • Francuska pieśniarka zyskała międzynarodową sławę już pod koniec lat 30. XX wieku.
  • Jej twórczość nadal czczona jest we Francji jak skarb narodowy.
  • Prowadząc życie pełne nałogów i związanych z nimi problemów zdrowotnych, Edith Piaf zmarła w wieku zaledwie 47 lat.

Dokładnie 60 lat temu odeszła Edith Piaf. W ostatniej drodze wyjątkowej artystce towarzyszyły tłumy rodaków. Był 14 października 1963 roku.

Paryż we łzach na pogrzebie Edith Piaf

- Na ulicach Paryża żegnały ją tłumy. Trumnę wieziono z jej ostatniego mieszkania, które położone było blisko Lasku Bulońskiego, na Cmentarz Père-Lachaise. Trzeba było przejechać wszerz przez całe miasto. Ludzie płakali, krzyczeli, choć Edith Piaf już od dawna chorowała. Wyglądało, jakby nie przyjmowali do wiadomości, co się stało, jakby liczyli na to, że za chwilę trumna się otworzy i zaśpiewa dla nich jeszcze raz - opowiadała Joanna Rawik, piosenkarka, aktorka i autorka książek o francuskiej artystce.

"Ptak smutnego stulecia" - książka ściśle udokumentowana

Najnowsza publikacja gościa "Poranka Dwójki" nosi tytuł "Ptak smutnego stulecia"

- Zdobyłam album z pełną dokumentacją prasową o Edith Piaf. Na nim oparta jest ta książka, która wychodzi właśnie w dodrukach. To wielki sukces, bo znaczy, że nieustannie jest zainteresowanie tą wspaniałą osobowością - podkreślała autorka.


Posłuchaj
06:11 Poranek Dwójki rawik 10.10.2023.mp3 Joanna Rawik o Edith Piaf w 60. rocznicę śmierci francuskiej pieśniarki (Poranek Dwójki) 

Zanim Joanna Rawik zaczęła pisać o Edith Piaf, śpiewała jej piosenki. - W Polskim Radiu Edith Piaf zaistniała bardzo silnie. Przyjaźniąc się z Radiem Lublin, bo tam zaczynałam w teatrze, przegrałam sobie z anteny "Padam, padam" i wystąpiłam z tą wspaniałą piosenką na III Konkursie Muzycznym Miasta Lublina. Wygrałam go, a prasa nazwała mnie "lubelską Edith Piaf" - wspominała polska artystka.

[źródło: cafetita/YouTube]

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Joanna Rawik, piosenkarka, aktorka i autorka książki "Ptak smutnego stulecia")

Data emisji: 10.10.2023

Godz. emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Maria Seweryn i Jan Emil Młynarski przygotowali spektakl "Édith i Marlene"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
- To była dość trudna relacja, były to dwie silne osobowości, różne od siebie, ale też podobne. Łączyły je pasja, podobny temperament, bezkompromisowość w podejściu do zawodu, do życia - mówiła Maria Seweryn o spektaklu na temat Édith Piaf i Marleny Dietrich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 16:57
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka nowej audycji w Programie 1 Polskiego Radia: "Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej", w której Joanna Rawik skupia się na muzyce francuskiej i jej wpływie na rynek muzyczny na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Rawik: mam dwie ojczyzny, a trzecią - duchową - jest Paryż

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 13:00
- Kabaret Starszych Panów, te wszystkie Osieckie, Młynarskie, to jest wszystko pochodne od tej piosenki francuskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Rawik, wokalistka i popularyzatorka muzyki francuskiej.
rozwiń zwiń