Kłótnie o deski. Teatr, media i politycy w 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 20:00
– Z żalem stwierdzam, że to kolejny rok, gdy o teatrze mówi się tylko wtedy, gdy dochodzi do konfliktu obyczajowego – mówił krytyk teatralny Jacek Cieślak.
Audio
  • Jacek Cieślak i Przemysław Skrzydelski podsumowują 2015 rok w teatrze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Uwaga większości polskich mediów kieruje się w stronę teatru wyłącznie wtedy, gdy mamy do czynienia ze skandalem (zdj. ilustracyjne)
Uwaga większości polskich mediów kieruje się w stronę teatru wyłącznie wtedy, gdy mamy do czynienia ze skandalem (zdj. ilustracyjne)Foto: MarkoHeinrich/pixabay/CC0 Public Domain

Ten rok był dla krajowych scen szczególny, bowiem polski teatr publiczny obchodził swoje 250-lecie. Jednak szeroką medialną dyskusję o teatrze zdominował konflikt wokół określeń "publiczny" i "narodowy", a także skandal wokół premiery "Śmierci i dziewczyny" w reżyserii Eweliny Marciniak we wrocławskim Teatrze Polskim i sprawa spektakli Jana Klaty w Starym Teatrze w Krakowie.

Krytycy teatralni Jacek Cieślak i Przemysław Skrzydelski, ubolewając nad poziomem teatralnej debaty w polskich mediach (i wśród polityków), zwracali zarazem uwagę na pozytywne elementy jubileuszowego roku 2015. Okazuje się bowiem, że nie zawsze przepychanki pod teatrem muszą oznaczać coś złego...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Jacek Cieślak i Przemysław Skrzydelski (krytycy teatralni)

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/tj

Czytaj także

Co stary Kordian robi w kabarecie?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 19:00
- Jan Englert spełnił swoją zapowiedź inscenizacji "kabaretowej". Nałożył nawias na tę wielką romantyczną opowieść - powiedział krytyk Wojciech Majcherek po premierze "Kordiana" w Teatrze Narodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Koterski: twórca powinien się zamknąć

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 21:00
– Artysta najmniej wie o prawdziwych przyczynach swojej twórczości – mówił reżyser, którego ostatnio trudno namówić na wywiad. Dla Dwójki zrobił jednak wyjątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór w Teatrze Studio. Miasto tylko przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 19:40
– Jak może dojść do mediacji, skoro ten konflikt jest przez miasto zaostrzany? – pytał Olgierd Łukaszewicz w rozmowie o wciąż napiętej sytuacji w Teatrze Studio.
rozwiń zwiń