"To miał być koniec". Stan wojenny oczami filmowców

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 19:00
- Od pierwszych godzin stanu wojennego wiedzieliśmy, że to koniec naszych prób zmagania się z władzą za pomocą filmów. Na szczęście pomyliłem się, bo szybko skontaktowało się ze mną podziemie. Na ich prośbę zacząłem tworzyć kronikarskie opowieści o tym, co dzieje się w tych sferach, których nie mogły pokazać media – opowiadał w Dwójce Jacek Petrycki.
Audio
  • Jacek Petrycki, Janusz Kijowski i Andrzej Titkow opowiadają o stanie wojennym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Janusz Uklejewski

Dla wybitnego operatora i realizatora filmu "Moje zapiski z podziemia", podobnie jak dla większości filmowców, grudzień `81 stawiał pod znakiem zapytania ich dotychczasową twórczość. Być może z jeszcze trudniejszą sytuacją musieli zmierzyć się artyści, którzy w momencie wybuchu stanu wojennego przebywali akurat za granicą.

- Na początku grudnia pojechałem do Brukseli montować dokument, który kręciłem na zlecenie belgijskiej telewizji – powiedział  Janusz Kijowski, reżyser m.in. "Stanu strachu", filmu o środowisku aktorskim w stanie wojennym. - Kiedy nadszedł 13 grudnia, to była dla mnie apokalipsa. Słuchałem przerażających wieści i myślałem, że już nigdy nie uda mi się wrócić do kraju. Pamiętam, jak kleiliśmy z moją montażystką materiał z pierwszego zjazdu "Solidarności", a tu nagle dotarła do nas kolejna plotka, że Tadeusz Mazowiecki został zamordowany. Potem zdementowano te wieści, ale dla nas, z dala od kraju, wywołały one być może dziesięć razy silniejszy efekt niż, jakbyśmy byli w tym czasie w Polsce – dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również wspomnień filmowca Andrzeja Titkowa, a także dowiemy się, dlaczego Krzysztof Kieślowski zrezygnował z realizacji dokumentu ukazującego stan wojenny z perspektywy sali sądowej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: Jacek Petrycki (operator), Janusz Kijowski (reżyser), Andrzej Titkow (autor filmów dokumentalnych)

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krwawa Luna. Komunistka zafascynowana Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:00
- Wiara katolicka była dla niej rewersem jej wiary w komunizm, ale nie znalazłam przesłanek, które by dowodziły, że była blisko wiary w Boga - mówiła w Dwójce o Julii Brystigerowej Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycje Dwójki w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 15:53
Zapraszamy na programy związane z 13 grudnia 1981 r. - początkiem jednego z najmroczniejszych okresów powojennej historii Polski.
rozwiń zwiń