REKLAMA

Katarzyna Figura: Tofifest to kino niepokorne

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:30
- Ten festiwal jest festiwalem niezwykłym, od kilkunastu już lat skupiającym sztukę filmową nie tylko z Polski, ale łączącą filmy z całego świata i różnych kultur. Jest to kino mądrych, często niechcianych przekazów - mówiła w Dwójce polska aktorka filmowa i teatralna, jurorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, prezentującego kino niezależne.
Audio
  • Katarzyna Figura o festiwalu Tofifest (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Katarzyna Figura
Katarzyna FiguraFoto: Shutterstock/Grabowski foto

Katarzyna Figura dobrze znana jest z ról w takich filmach, jak "Kingsajz", "Żurek", czy "Pociąg do Hollywood". W latach dziewięćdziesiątych zagrała w filmach Roberta Altmana. Dziś, jako doświadczona aktorka, bywa także jurorką. W tym roku została zaproszona do jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu.

Aktorka mówiła, że chociaż wiele razy już była jurorką, również poza granicami kraju, to doświadczenie na festiwalu Tofifest jest dla niej niezwykłym przeżyciem. Jury w ciągu kilku dni musi ocenić kilkadziesiąt filmów z różnych stron świata. Są to animacje, krótkie metraże i filmy dokumentalne. Katarzyna Figura podkreśliła, że to bardzo trudne zadanie wybrać, który film jest najlepszy, ponieważ tematyka i sposób wyrazu filmów jest bardzo różnorodny.

- Mogłoby się wydawać, że jako aktorka jestem przyzwyczajona do tego, co za sprawą filmu przedstawiamy i przekazujemy ludziom. Tutaj jestem w mocnym szoku, ponieważ te filmy pokazują różne kondycje ludzkie w różnych warunkach, co wynika z tego, że są robione w innych krajach i kulturach - wyjaśniła jurorka zaznaczając, że twórcami tych filmów są najczęściej młodzi ludzie, którzy w niezwykły sposób przekazują swoje postrzeganie i odczuwanie świata.

Który film pozakonkursowy najmocniej poruszył jurorkę? Jakie kino Katarzyna Figura lubi najbardziej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Gość: Katarzyna Figura (aktorka, jurorka festiwalu Tofifest)

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

"7 uczuć", czyli emocjonalny powrót do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:30
12 października na ekrany kin wszedł nowy film Marka Koterskiego o perypetiach znanego z wcześniejszych dzieł reżysera Adasia Miauczyńskiego, zatytułowany "7 uczuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karmił ludzi strachem. 120. urodziny Alfreda Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 15:10
W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin człowieka, który przez całe życie straszył widzów. - Alfred Hitchcock wyczuł, że strach to jest coś, czego jeszcze w kinie nie było i uczynił z tego najbardziej rozpoznawalny element swojej twórczości - mówi Michał Pieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie twarze Jokera

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:38
W audycji rozmawialiśmy o filmie, w którym postać strudzonego życiem komika popadającego w obłęd i przeobrażającego się w psychopatycznego mordercę kreuje Joaquin Phoenix. Obraz wyreżyserował Todd Phillips.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Jankowska-Cieślak. Złota Palma zamiast "Przesłuchania"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:13
- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała polska aktorka teatralna i filmowa.
rozwiń zwiń