REKLAMA

Hanna Radziejowska: życiorys Pileckiego prowokuje do stawiania pytań

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:36
- Jego niezwykła osobowość inspiruje do przemyślenia własnego życia. Jest to też bardzo uniwersalna postać, która prowokuje do zadania sobie pytania, czy reaguję na zło - mówiła w Dwójce szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Audio
  • Rotmistrz Witold Pilecki jako bohater filmowy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rok
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rokFoto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki - serwis specjalny

Historia rotmistrza Pileckiego zdaje się być idealnym materiałem na film. Podczas wojny budował w obozie Auschwitz ruch oporu. Raport, w którym opisywał niemieckie zbrodnie, dotarł do aliantów. Działalność konspiracyjną prowadził również po ucieczce z obozu. Po zakończeniu wojny walczył z komunistycznym reżimem. W 1948 roku został skazany w pokazowym procesie i stracony.

Dotąd znaczący portret filmowy rotmistrza nie powstał. Być może jednak sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach. Produkowanych jest właśnie kilka filmów przypominających dokonania rotmistrza.

O życiu Witolda Pileckiego i artystycznych przetworzeniach jego niezwykłego życiorysu mówili w audycji: Hanna Radziejowska - kierowniczka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, Jacek Pawłowicz - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Piotr Dmitrowicz  - historyk i publicysta. Usłyszeliśmy również wspomnienia członków rodziny Witolda Pileckiego: Doroty Optułowicz-McQuaid (wnuczki rotmistrza), Krzysztofa Kosiora (prawnuka rotmistrza) i Davida McQuaida (męża Doroty).

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Kukla

Godzina emisji: 17.30

Data emisji: 22.01.2020

pg/ml

Czytaj także

Brytyjczycy odkrywają historię rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:11
- Auschwitz było dla mnie symbolem ostatecznej ofiary i cierpienia, a wyobrażenie sobie, że była grupa osób walcząca z nazistami w centrum tego największego zła, było dla mnie zadziwiające - opowiadał Jack Fairweather, autor pierwszej anglojęzycznej książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim "The Volunteer".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kozłowski: w Auschwitz Pilecki zawierzał innym tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:39
- To jest historia niemieckiej okupacji, historia przeciwstawiania się totalitarnemu złu, historia szlachetności, waleczności, solidarności ze słabszymi, a także historia wielkiego zaufania w człowieka w świecie, w którym godność ludzka jest deptana - mówił w Dwójce o wystawie "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" dyrektor Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń