Anna Dymna: nigdy w życiu nie myślałam, żeby zakładać jakąkolwiek fundację

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 19:01
- W 1999 roku moje życie się zmieniło. Poznałam osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że rozumiem, co oni czują, czego ode mnie żądają, poczułam się kochana i potrzebna najbardziej na świecie - mówiła w Dwójce Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna, która 20 lat temu założyła Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Anna Dymna - gość audycji O wszystkim z kulturą
Anna Dymna - gość audycji "O wszystkim z kulturą"Foto: Attila Husejnow / Forum
  • 26 września 2003 roku zarejestrowano Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
  • Od 20 lat rozwija ona swoją działalność i wspiera podopiecznych - osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Fundacja Anny Dymnej pomogła do tej pory ponad czterdziestu tysiącom osób, w różnych programach w całej Polsce.

Anna Dymna wyznała w audycji "O wszystkim z kulturą", że jeszcze niedługo przed założeniem fundacji "Mimo Wszystko" nie sądziła, że kiedykolwiek będzie zajmowała się podobną działalnością.

- Nie czułam się na siłach ani nie byłam typem bizneswomen. Jestem aktorką. Bardzo dużo wtedy grałam, byłam szczęśliwa i spełniona. Zaprzyjaźniłam się jednak z ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną. W Radwanowicach pod Krakowem jest takie schronisko, które prowadzi ksiądz Isakowicz-Zalewski. Pewnego dnia zaprosił mnie na przegląd teatralno-muzyczny, żebym była w jury - wspominała Anna Dymna.

Fundacja Anny Dymnej - krok pierwszy

Aktorka przyjęło zaproszenie, ale nie bez obaw. - Nigdy w życiu nie znałam ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Pomyślałam sobie, że oni mnie nie znają, a aktorzy są pod tym względem trochę rozpuszczeni. Przychodzę gdzieś, to mnie znają, kojarzą jako Barbarę Radziwiłłównę, Marysię Wilczur albo Anię Pawlaczkę. Takie miłe role grałam, a te osoby nawet nie wiedzą, że jestem aktorką, bo żyją w trochę innym świecie. Strasznie się bałam, a z drugiej strony byłam bardzo ciekawa - przyznała.

Fundacja Anny Dymnej - krok ostatni

Dalej wszystko potoczyło się już szybko. - Po przeglądzie przyjeżdżałam do ośrodka księdza Isakowicza-Zalewskiego i pomagałam im robić spektakle, potem dostałam Medal Brata Alberta. Wtedy pomyślałam sobie, że muszę na niego naprawdę zasłużyć i wymyśliłam ogólnopolski festiwal teatralny osób z niepełnosprawnością intelektualną Albertiana. Pierwsza edycja obyła się w 2000 roku w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie - przypomniała Anna Dymna.

Posłuchaj
29:34 2023_09_27 17_30_56_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Anna Dymna na 20-lecie swojej fundacji "Mimo Wszystko (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Założoną przez nią fundację zarejestrowano 26 września 2003 roku. Przez 20 lat działalności organizacja pomogła ponad czterdziestu tysiącom osób, w różnych programach w całej Polsce.

Piosenka od Jacka Cygana i Ralpha Kaminskiego na jubileusz organizacji

Jubileuszowy prezent sprawili Fundacji Jacek Cygan i Ralph Kaminski, którzy napisali piosenkę "Ponad wszystko, mimo wszystko" - w audycji słuchacze Dwójki mieli okazję posłuchać utworu, który nie tylko jest dźwiękową wizytówką organizacji, ale także zarabia środki na utrzymanie podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" - wpływy uzyskane z odtworzeń piosenki zasilą konto organizacji.

Szczęśliwa w pracy

Anna Dymna wielokrotnie gościła w Dwójce- Jestem szczęśliwa, gdy idę do pracy i widzę, że ludzie się do niej palą. Bo ja mam tak całe życie, że robię coś naprawdę. Nigdy nie robię nic na pół gwizdka czy dla pieniędzy. Wkładam wszystko to, co mam, i to, czego jeszcze nie mam - opowiadała niegdyś.

Aktorzy na scenie przekazują sobie energię

Jak mówiła, aktorzy na scenie przekazują sobie energię. - Ja w ogóle jestem wampirem na scenie, wysysam energię z kolegów i oni nawet nie wiedzą, że jeżeli coś umiem, to dzięki nim. Wszystko wyjęłam im z oczu - dodała. - Uczę nie dlatego, że umiem, tylko dlatego, że tylu fantastycznych artystów nade mną pracowało. Mam obowiązek przekazywać to następnym pokoleniom - podkreślała.

Na "ty" z Andrzejem Łapickim

Wspominała również czasy studenckie. - Pamiętam, gdy będąc studentką, grałam z Andrzejem Łapickim w "Jak daleko stąd, jak blisko" Konwickiego. Łapicki był wtedy dziekanem. Byłam przerażona sceną, gdzie grałam jego miłość sprzed lat. Nie wiedziałam, jak mam się do niego zwrócić, ale powiedział: "Ania, mów mi ty, jestem twój kolega aktor". Ja wtedy prawie umarłam! A potem myślałam, jak mam to grać. Patrzyłam w jego oczy i na to, jak do mnie mówił, i mogłam tylko w jeden sposób odpowiedzieć. On mnie reżyserował - mówiła Anna Dymna.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Anna Dymna (aktorka, założycielka i szefowa Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko")

Data emisji: 27.09.2023

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Anna Dymna: Kazio (Kazimierz Kutz) to był jeden z najważniejszych ludzi w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:00
- Ja już wiem o tym, że śmierć to śmierć, ale ona nie zabija ani miłości ani przyjaźni. Dlatego Kazio będzie ze mną zawsze i dzięki niemu sobie radzę - mówiła Anna Dymna w audycji "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dymna: praca jest dla mnie przygodą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 18:59
- Jestem szczęśliwa, gdy idę do pracy i widzę, że ludzie się do niej palą. Bo ja mam tak całe życie, że robię coś naprawdę. Nigdy nie robię nic na pół gwizdka czy dla pieniędzy. Wkładam wszystko to, co mam, i to, czego jeszcze nie mam - opowiadała w Dwójce Anna Dymna, która w lipcu obchodziła okrągłe, 70. urodziny.
rozwiń zwiń