Nielegalne menu. Co Polacy jedli pod okupacją

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 16:00
– Jeśli ktoś radził sobie na czarnym rynku, coś lepszego mogło trafić do jego spiżarni – mówiła Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Okupacja od kuchni".
Audio
  • Okupacja od kuchni. Co Polacy jedli podczas II wojny światowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Sierpień 1944 r. Kuchnia powstańczej stołówki w gmachu Adrii przy ul. Moniuszki 10
Sierpień 1944 r. Kuchnia powstańczej stołówki w gmachu "Adrii" przy ul. Moniuszki 10Foto: Eugeniusz Lokajski/wikimedia/cc

Jadłospis Polaków w latach 1939-1945 zależał od dwóch czynników: z jednej strony od zamożności, z drugiej zaś od zaradności. Oba były kluczowe na czarnym rynku. – Jeśli ktoś nie umiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jego spiżarnia była praktycznie pusta – mówiła Aleksandra Zaprutko-Janicka.

Niektórzy, nie ufając oficjalnym zapewnieniom, że wojny nie będzie, robili zapasy jeszcze przed wrześniem 1939 r. Ci, którzy wtedy z nich kpili, podczas okupacji często głodowali. Tymczasem najprzezorniejsi Polacy zgromadzili żywność wystarczającą na kilka lat dla całej rodziny. Czasem jednak nawet im nie dopisywało szczęście.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Aleksandra Zaprutko-Janicka (autorka książki "Okupacja od kuchni")

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Kawiarnie wiedeńskie. Biblioteki serwujące kawę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 10:00
- Czytanie gazet w kawiarniach przetrwało do dziś. W tych lepszych lokalach dostępnych jest i 200 tytułów prasowych z całego świata - opowiadała Wanda Klenczon, badaczka antropologii kulinarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy wdowa po Grochowiaku podawała gołąbki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Czasy ajencji Małgorzaty Grochowiakowej Monika Małkowska wspominała jako najświetniejsze - kulinarnie i intelektualnie - lata warszawskiego lokalu "U plastyków". Rozmawialiśmy bowiem o kuchni schyłkowego PRL.
rozwiń zwiń