"Rajza po Kato", czyli nowe spojrzenie na stolicę Śląska

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 17:30
Jakie są współczesne Katowice? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć autorzy projektu "Rajza po Kato", który właśnie dobiega końca.
Audio
  • "Rajza po Kato", czyli nowe spojrzenie na stolicę Śląska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Katowice,  Międzynarodowe Centrum Kongresowe (marzec 2015). Ta nowa, ciekawa architektonicznie budowla znajduje się w pobliżu Spodka, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego
Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe (marzec 2015). Ta nowa, ciekawa architektonicznie budowla znajduje się w pobliżu Spodka, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

- Rajza w śląskiej gwarze oznacza szwędanie się, wędrówkę, włóczęgę - mówi Anna Klimczak z Fundacji Griffin Art Space, która podkreśla, że celem projektu było odkrywanie nowych miejsc, ale także analiza zmian, jakie zachodzą w katowickiej tkance miejskiej.

Przez ostatnie dwa lata organizatorzy zapraszali na spacery, spotkania, warsztaty, wystawy, akcje miejskie z udziałem artystów, działaczy i mieszkańców miasta, a ostatnio wydali przewodnik prezentujący historyczne wydarzenia, które wpłynęły na rozwój Katowic.

Goście audycji tłumaczyli, dlaczego kultura na Śląsku ma się obecnie bardzo dobrze, zdradzili również, który moment można uznać za przełomowy, jeśli chodzi o budowanie nowej tożsamości miasta. Z audycji dowiedzieć się także można, jacy są współcześni katowiczanie i dlaczego coraz więcej osób chce uczyć swoje dzieci godki, czyli gwary.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzą: Dawid Dziedziczak

Goście: Anna Klimczak (Fundacja Griffin Art Space), Tomasz Gutkowski (Fundacja Sztuk Wizualnych), Dominik Tokarski (współautor przewodnika "Rajza po Kato")

Data emisji: 19.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mk/jp

Czytaj także

Pokój z widokiem na historię Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 15:05
Posłuchaj rozmowy o pawilonie rekreacyjno-kulturalnym "Pokój na lato", powstałym przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomiędzy humorem a nagością. Kulisy burleski

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:25
- Wydaje mi się, że w burlesce bardziej niż o nagość chodzi o niegrzeczność i poczucie humoru właściwe dorosłym. To humor jest niezbędny, by udała się groteskowa satyra - opowiada performerka Fance Chance.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalne menu. Co Polacy jedli pod okupacją

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 16:00
– Jeśli ktoś radził sobie na czarnym rynku, coś lepszego mogło trafić do jego spiżarni – mówiła Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Okupacja od kuchni".
rozwiń zwiń