REKLAMA

Pawiowatość Jana Kantego Pawluśkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 15:15
"Jaki jestem, czyli efekt pawiowatości", to tytuł jednego z rozdziałów wywiadu rzeki z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Kompozytor w Dwójce opowiadał o książce i swoim barwnym życiu.
Audio
  • Jana Kantego Pawluśkiewicza anegdoty z życia - z pierwszej ręki (Dwójka/Kwadransa bez muzyki)
- Tendencją jest, jeśli nie urazić, to spowodować jakiś ból estetyczny. Ta książka nie miała tego na celu i dlatego może być trochę nowoczesna - mówił o wywiadzie rzece pt. Jan Kanty osobny Jan Kanty Pawluśkiewicz
- Tendencją jest, jeśli nie urazić, to spowodować jakiś ból estetyczny. Ta książka nie miała tego na celu i dlatego może być trochę nowoczesna - mówił o wywiadzie rzece pt. "Jan Kanty osobny" Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: PAP/Mirosław Trembecki

A jest to życie, w którym splatają się losy niezwykłych ludzi, które przepełnione jest muzyką, metafizyką i nieoczekiwanymi decyzjami. - Dzięki przypadkowym spotkaniom, znajomościom, zbiegom okoliczności udało się zrobić parę rzeczy konstruktywnych, na przykład zrujnować sobie studia architektoniczne - śmiał się w Dwójce kultowy kompozytor.

Na taką "przygodę" - jak mówi o przestawieniu życiowej zwrotnicy Jan Kanty Pawluśkiewicz - zdecydował się pod wpływem znajomości z Markiem Grechutą. Z kolei przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim skutkowała między innymi zdobyciem bogatej wiedzy historycznej przed wyjazdem wakacyjnym na Maltę. - Rozmawialiśmy dziesięć godzin, skończyliśmy na pół godziny przed wylotem - opowiadał.

Jan Kanty Pawluśkiewicz w sposób lekki, niczym w książce poświęconej jego życiu "Jan Kanty osobny", opowiadał w Dwójce o rzeczach ważnych - takich jak twórczość Leszka Moczulskiego w czasach PRL - i o rzeczach lekkich, jak niewinne konfabulacje, które ubarwiają pełną humoru i ironii rozmowę z Wacławem Krupińskim. Zdradził też na czym polega jego "pawiowatość". Dość wspomnieć, że ma to związek ze sławnym Peterem Greenawayem i z...kobietami.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor, twórca poematów symfonicznych, musicali i oper, a także muzyki teatralnej i filmowej)

Data emisji: 21.08.2015

Godzina emisji: 15.00

pkur/mc

Czytaj także

Orkiestra Dęta z Jędrzejówki: gramy od narodzin do zejścia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:00
- Występujemy na weselach, pogrzebach, dbamy o oprawę uroczystości kościelnych, ślubów - wymieniał Józef Czerw, lider Orkiestry Dętej z Jędrzejówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: jestem w sklepie z cukierkami!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 10:00
- Od początku kariery mam szczęście. Nieustannie spełniam swoje marzenia - mówił w Dwójce znakomity skrzypek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dusznicki Chopin przyciąga nie tylko melomanów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 12:00
– Wokół Dworku Chopina zawsze było mnóstwo osób, które dopiero odkrywały muzykę klasyczną – mówiła Zofia Owińska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia Wrocław.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Wielanek: warszawiak ma być cwany

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 19:00
- Teraz już nie ma pieśniarzy Warszawy. Młodzi mówią, że śpiewanie takiego folkloru, który ja kontynuuję, to jest obciach - mówi Stanisław Wielanek.
rozwiń zwiń