Jankowska: żeby pojechać do stoczni, użyłam fortelu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 15:50
- Oficjalnie radio i telewizja mówiły o przestojach w pracy, a mój szef wydał zakaz wyjazdów na północ Polski - wspominała kulisy powstania reportaży "Polski sierpień" Janina Jankowska.
Audio
  • Janina Jankowska o powstaniu reportażu "Polski sierpień" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Andrzej Gwiazda (z prawej) i Janina Jankowska podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w Gdańsku
Andrzej Gwiazda (z prawej) i Janina Jankowska podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w GdańskuFoto: PAP/CAF/Stefan Kraszewski

- Na wieść o wydarzeniach w gdańskiej stoczni powiedziałam w radiu, że biorę dwa dni wolnego przysługujące matce z dzieckiem. W ten sposób znalazłam się w Gdańsku - opowiadała reportażystka. Będąc dziennikarką Polskiego Radia, Jankowska obawiała się, że stoczniowcy jej nie wpuszczą na teren zakładu. - Przy wejściu powiedziałam, że zajmuje się literaturą. W stoczni od razu miałam ochotę się rozdzielić na kilka części, bo utrwalenie tych wydarzeń było zadaniem na cały zespół - wspominała.

Efektem wielogodzinnych nagrań i rozmów ze stoczniowcami był reportaż "Polski sierpień", który został nagrodzony Prix Italia w roku 1981. Janina Jankowska podkreślała, że po wyemitowaniu tego dokumentu (nocą w Polskim Radiu) dostała bardzo ważny dla niej telefon.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Gość: Janina Jankowska (dziennikarka radiowa)

Data emisji: 31.08.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Sierpniowi emigranci nie rozstali się z Polską

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 09:00
Bohaterami audycji są ludzie związani z wydarzeniami roku 1980, którzy zdecydowali się wyjechać z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść Bogdana Borusewicza, czyli jak zaplanować historyczny strajk

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 09:00
– Strajk zaplanowałem, gdy wyrzucili z pracy Annę Walentynowicz. Zrozumiałem wówczas, że zdecydowano się na ostre represje w stosunku do robotników – wspominał w Dwójce Bogdan Borusewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień '80. "Kto tu wpuścił dziennikarzy?"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:00
- Po dwudziestu latach uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym - tak Janina Jankowska opowiadała o książce Marka Millera i powiązanym z nią reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Sierpień '80. Audycje rocznicowe

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 13:03
W tym roku mija 35 lat od historycznych strajków zakończonych porozumieniami zawartymi przez władze PRL i komitety strajkowe. Dwójka przygotowała specjalne audycje poświęcone wydarzeniom sierpnia 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"By człowiek nie bał się być obywatelem"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 20:00
– Ludziom trzeba czasem podać rękę, by obudzić w nich odruch obywatelski – mówiła działaczka społeczna Zofia Romaszewska o Biurach Interwencyjnych.
rozwiń zwiń