Lanckorona. Rój artystów ściąga z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:23
O miejscu, do którego od XIX wieku chętnie przyjeżdżali pisarze, malarze, aktorzy, muzycy i profesorowie literatury, opowiadaliśmy w "Kwadransie bez muzyki".
Audio
  • Lanckorona. Rój artystów ściąga z całej Polski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Lanckorona
LanckoronaFoto: Shutterstock.com

Lanckorona prawa miejskie uzyskała w 1366 roku, utraciła zaś w 1933 roku. W żadnym jednak stopniu ta administracyjna zmiana nie wpłynęła na jej urodę. A uroda starych domów i brak jazgotu wpłynęły na to, że zainteresowali się nią artyści.  

Od końca XIX wieku ściągała krakowską bohemę. W 1885 po raz pierwszy zawitał do niej Wyspiański. Potem ściągali Tetmajerowie, Malczewski, a po drugiej wojnie światowej artyści Piwnicy pod Baranami, studenci i profesorowie artystycznych uczelni, artyści Starego Teatru i Teatru Słowackiego, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, profesor Jan Błoński, Marek Grechuta...Od lewej: kuzynka malarza Andrzeja Baranowskiego Filomena Pająk, Anna Lisiecka z siatką na aniołki, Hanna Galska oraz malarz Andrzej Baranowski z wnukiem i żoną. Fot. Jolanta Barełkowska Od lewej: kuzynka malarza Andrzeja Baranowskiego Filomena Pająk, Anna Lisiecka z siatką na aniołki, Hanna Galska oraz malarz Andrzej Baranowski z wnukiem i żoną. Fot. Jolanta Barełkowska

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/ag

Czytaj także

Gust Polaków: Berlin, Paryż czy Las Vegas?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
- Badając architektoniczne preferencje młodych Polaków, doszedłem do 3 typów idealnych - wyjaśniał Błażej Prośniewski, autor książki "Gust nasz pospolity".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cabin porn". Domy zbudowane z marzeń

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 17:40
- Ta książka przedstawia projekty różnych ludzi, którzy zawsze chcieli sami stworzyć dom – podkreślił Mariusz Czepczyński, autor wstępu do polskiego wydania książki "Cabin porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata" Zacha Kleina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reymontówka. Dworek z duchem pisarza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 08:00
W programie z cyklu "Domy pisarzy" zabraliśmy Słuchaczy do Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach pod Siedlcami.
rozwiń zwiń