REKLAMA

Nowy Cyrk. Miejska rozrywka bez zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 15:00
W "Kwadransie bez muzyki" rozmawialiśmy o rozwijającym się w Polsce nurcie Nowego Cyrku, zwanego także Cyrkiem Współczesnym.
Audio
  • Nowy Cyrk. Miejska rozrywka bez zwierząt (Notatnik Dwójki)
9.81 to interdyscyplinarny spektakl łączący żonglerkę z teatrem tańca
"9.81" to interdyscyplinarny spektakl łączący żonglerkę z teatrem tańcaFoto: Karolina Sławek/materiały promocyjne

Nowy Cyrk ma różne oblicza. Wyszedł poza arenę i namiot cyrkowy. Jest na ulicy, a jednocześnie występuje na deskach teatru. Czym dokładnie różni się od cyrku tradycyjnego?

Przykładem może być spektakl "9.81", który powstał w ramach akcji Dotknij Teatru. To dowód na to, że za pomocą żonglerki można opowiadać historie, ponieważ przy umiejętnej inscenizacji z czystej formy i techniki rodzi się treść.

W Nowym Cyrku to właśnie przedmioty często inspirują twórców i są podstawą ich działania. W efekcie umiejętności kuglarskie łącząc się z teatrem i tańcem tworzą niezwykle ciekawe widowiska...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi:  Anna Peszkowska

Gość: dr Grzegorz Kondrasiuk (teatrolog i badacz Nowego Cyrku), Justyna Kozulska-Biesiada (pedagog cyrku), a także Mateusz Kownacki (żongler i reżyser spektaklu "9.81")

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: cyrk KULTURA rozrywka
Czytaj także

Cyrk. Świat prawdy wolnej od chaosu dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 17:00
– Świat cyrku to czystość i prostota, pewna odskocznia od dorosłych wyzwań warszawskich – mówił Michał Walczak, autor i reżyser spektaklu "Jak wytresować dziewczynkę?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nieświeże powietrze stworzyło gimnastykę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 15:00
– W XIX w. zauważono, że ludzie mieszkający w miastach żyją krócej – mówił Michał Puszkarski, kierownik działu edukacji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
rozwiń zwiń