X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak nieświeże powietrze stworzyło gimnastykę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 15:00
– W XIX w. zauważono, że ludzie mieszkający w miastach żyją krócej – mówił Michał Puszkarski, kierownik działu edukacji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Audio
  • Piotr Kubkowski i Michał Puszkarski o XIX-wiecznych początkach kultury fizycznej (Notatnik Dwójki)
Ilustracja zamieszczona w książce Gimnastyka: jj znaczenie i sposoby zastosowania. Poradnik dla wszystkich (1889) autorstwa Josefa Grnfelda (1840-1910)
Ilustracja zamieszczona w książce "Gimnastyka: jéj znaczenie i sposoby zastosowania. Poradnik dla wszystkich" (1889) autorstwa Josefa Grünfelda (1840-1910)Foto: polona.pl/domena puibliczna

Kultura fizyczna narodziła się na przełomie XIX i XX w., ale już kilkadziesiąt lat wcześniej wielu intelektualistów zauważyło, że ludzie stają się słabi. – Na ziemiach polskich ta narracja pojawiła się w epoce przenoszenia się ludzi do miast – powiedział kulturoznawca Piotr Kubkowski. – Oprócz pozytywnych aspektów tej migracji zwracano uwagę na problem oddzielenia od ziemi i przyrody, w tym także tego, co kształtuje ciała tych ludzi – dodał.

Michał Puszkarski zwrócił uwagę, że miejski brud i zatłoczenie skutkowały wysoką śmiertelnością ludności, dlatego chętnie uciekano z wąskich ulic na świeże powietrze, wyjeżdżano w góry i do uzdrowisk. – Ludzie powoli dostrzegali, że ruch jest potrzebny i daje zdrowie – mówił.

Jednak droga do prawdziwie demokratycznego wychowania fizycznego była długa. Początkowo gimnastyka dotyczyła przede wszystkim warstw arystokratycznych, a ważnym jej elementem był... cyrk.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: Piotr Kubkowski (kulturoznawca, historyk sportu i wychowania fizycznego), Michał Puszkarski (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stare gry komputerowe ćwiczą cierpliwość i wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 20:00
- Nie ma lepszej lekcji projektowania przestrzeni w grach niż pierwszy poziom klasycznej gry "Manic Miner" albo pierwszy "Super Mario Bros" - mówił w Dwójce o zjawisku retrogamingu Paweł Schreiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria amerykańskiej lampy radiowej. Ze wspomnień Stanisława Fibicha

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 11:00
Pracownikiem Polskiego Radia Stanisław Fibich był od lat 50. XX wieku, ale radiowe medium fascynowało go niemalże od początku jego powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowa polska moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:00
- Wyjątkowość Polek wynikała z faktu, że trzeba było mocno pomyśleć, zanim coś się założyło czy kupiło - mówiła w Dwójce Joanna Regina Kowalska, kuratorka wystawy "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń