Bóg i śmierć? Woody Allen jest przerażający...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:00
Znakomity amerykański twórca jest nie tylko autorem filmów. Ma on na swoim koncie również intrygujące sztuki teatralne.
Audio
Woody Allen, kadr z filmu Woody Allen: A Documentary
Woody Allen, kadr z filmu "Woody Allen: A Documentary" Foto: B Plus Productions/NFP/PAP/DPA

Woody Allen jest nie tylko aktorem i reżyserem, lecz także autorem scenariuszy do własnych filmów i autorem sztuk scenicznych. W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" gość Iwony Malinowskiej – Janusz Majcherek – przypomniał biografię twórczą Amerykanina oraz polską recepcję jego sztuk. Wszak Allen był grywany na naszych scenach wielokrotnie. Niektóre jego sztuki – jak na przykład "Zagraj to jeszcze raz" z Wojciechem Malajkatem – stały się prawdziwymi hitami.
Rok temu ukazało się wydanie książkowe kilku sztuk Allena, dosyć zróżnicowanych formalnie. Ze zbioru "Allen na scenie" pochodzą między innymi dwa utwory: "Śmierć" i "Bóg".
W sztuce "Śmierć" akcja rozgrywa się wokół schwytania seryjnego mordercy przez zorganizowaną wspólnotę mieszkańców, jako wyraz pomocy nieradzącej sobie z tym przypadkiem policji. Ale jest to nad wyraz konspiracyjna akcja, w której poszczególni uczestnicy nie do końca znają swoje zadania, co wprowadza pewien niepokój…
Z kolei w sztuce "Bóg", zbudowanej na znanym motywie "teatru w teatrze", punktem wyjścia jest dialog Autora z Aktorem, wzorowany na rzeczywistość starożytnej Grecji, w której odbywały się słynne konkursy dramaturgiczne. Nasz Autor koniecznie chce wygrać taki konkurs, ale ma kłopoty z napisaniem swego "arcydzieła".
- Te sztuki mają swój czar i specyfikę, choć nie ze względu na wartości dramaturgiczne nas pociągają - mówił Janusz Majcherek. Dramaty te, jak się okazuje, wiele łączy z filmami Allena: specyficzny, absurdalny humor, podszyty niejednokrotnie wyrafinowaną kulturową grą, odsłaniający również treści poważne, filozoficzne, dotyczące paradoksów egzystencji. Często też: przerażające...

Czytaj także

Woody Allen: śmierć Wisławy Szymborskiej to wielka strata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 21:59
"Potrafiła uchwycić nie tylko tragizm życia, ale również jego komizm" - napisał słynny reżyser w przesłanym Polskiemu Radiu oświadczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z miłości do Rzymu. Włoska dusza Woody'ego Allena

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 14:46
W najnowszym filmie „To Rome with Love” zagrało nie tylko Wieczne Miasto, ale też cała plejada gwiazd amerykańskiego i włoskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woody Allen przeciwko złu tego świata

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 11:24
Słynny amerykański reżyser ma na Starym Kontynencie szerokie grono wiernych wielbicieli. Czy jednak jego filmy o Europie nie są zbyt bajkowe, sztuczne? O tym dyskutowali krytycy filmowi w Dwójce.
rozwiń zwiń