"Papieża powinienem uczcić w katedrze, a nie w knajpie"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 16:30
- Przyjechaliśmy z recytacjami Norwida do Pałacu Biskupów w Krakowie. I zobaczyłem stojącego w drzwiach księdza, w starej podniszczonej sutannie. To było świadectwo tego, kim on naprawdę był - mówił w Dwójce Ryszard Peryt o swoim spotkaniu z kardynałem Karolem Wojtyłą.
Audio
  • Ryszard Peryt wspomina swoje dzieciństwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ryszard Peryt opowiada, czym jest dla niego teatr (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ryszard Peryt o przyjaźniach i narodzinach teatru w Puławach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ryszard Peryt o początkach swojej pracy reżyserskiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ryszard Peryt o spotkaniu z kardynałem Wojtyłą i Yehudi Menuhinem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Ryszard Peryt
Ryszard PerytFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był twórca głośnych inscenizacji oper barokowych. - Kiedy dowiedziałem się, że mój znajomy ksiądz został papieżem, popędziłem z kolegami na wódkę. I wtedy poczułem ogromny dyskomfort, bo powinienem być w katedrze, a nie w knajpie - opowiadał obecny dyrektor Polskiej Opery Królewskiej.

Ryszard Peryt długo poszukiwał swej drogi. Najpierw studiował chemię, potem rozpoczął studia na wydziale aktorskim. Wraz z grupą młodych absolwentów PWST współtworzył teatr w Puławach, potem Erwin Axer zaangażował go do Teatru Współczesnego w Warszawie, ukończył studia reżyserskie i zabłysnął jako reżyser operowy.

Do historii polskiego teatru operowego przeszedł jako ten, który wyreżyserował wszystkie opery Mozarta na scenie Opery Kameralnej. Współpracował też z ważnymi scenami muzycznymi świata. Jest profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej. Od sierpnia tego roku pełni funkcję dyrektora Polskiej Opery Królewskiej.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość: Ryszard Peryt (aktor, reżyser)

Data emisji: 27.11-1.12.2017

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Czytaj także

Jak prof. Strumiłło dostał w Chinach obraz za milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 13:00
- Siedziałem przy jednym stole z Dalajlamą, kąpałem się w wannie Czang Kaj-szeka i podpatrywałem, jak pracują chińscy malarze – opowiadał w Dwójce polski artysta, który w tym roku skończył 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kabaret Anawa i zagadka dwunastnicy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 14:50
- Polityką się nie zajmowaliśmy zostawiając ją ludziom wybitnym. Zostaliśmy przy klasykach poezji a także przy odkrywaniu przed zdumioną publicznością sekretów medycyny – wspominał w Dwójce znany artysta. 
rozwiń zwiń