Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:00
- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Grzegorz Musiał - bohater cyklu Zapiski ze współczesności
Grzegorz Musiał - bohater cyklu "Zapiski ze współczesności"Foto: Jakub Kukla / PR2
  • Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był dr Grzegorz Musiał, bydgoski poeta, pisarz, tłumacz i... lekarz.
  • W audycji nasz gość opowiedział o swoim barwnym życiu i zawodowych wyborach, wspominając m.in. że w pewnym okresie miał zostać muzykiem.
  • Mówił też o swoich pierwszych, od razu udanych, próbach literackich, które miały miejsce już na początku szkoły podstawowej.

Grzegorz Musiał to stypendysta m.in. Programu Fullbrighta, redaktor Res Publiki i Kwartalnika Artystycznego. W ostatnich latach opublikował obszerną, dwutomową powieść biograficzną poświęconą Tamarze Łempickiej, a niedawno ukazał się kolejny tom jego "Dziennika włoskiego".

Grzegorz Musiał - niedoszły pianista

W "Zapiskach ze współczesności" mówił o swoim dzieciństwie, mamie, która zamiast zostać pianistką, zajęła się domem i czwórką dzieci, a także o swoich pierwszych zainteresowaniach.

- Ja miałem być muzykiem, ponieważ wszyscy grali, śpiewali i mnie zaprowadził do szkoły muzycznej. Tam pani mi powiedziała, że dobrze, że mogę być. Ale moja starsza siostra ćwiczyła już tymczasem gamy na przedwojennym pianinie mojej mamy, bo była jeszcze bardziej ode mnie utalentowana. Powiedziałem, że jak ja mam ćwiczyć gamy, to już wolę łyżwy - opowiadał bohater audycji.

Czytaj także:

Od szkółki figurowej do pisania wierszy

W efekcie Grzegorz Musiał faktycznie zapisał się do łyżwiarskiej szkółki figurowej i trenował przez dwa czy trzy sezony, by nagle porzucić łyżwy i... zacząć pisać wiersze.

- Nagle łyżwy też odpadły i nagle piszę wiersze: "Szczypiorek zielony, szczypiorek radosny, szczypiorek to symbol nadchodzącej wiosny. Szczypiorku nam trzeba i my wszyscy wiemy, że szczypiorek jest zdrowy, więc szczypiorek jemy" zarecytował Grzegorz Musiał. - To był taki wierszyk reklamowy dla zakładów warzywniczych. A to było chyba w drugiej klasie szkoły podstawowej. Nauczycielka od polskiego była zachwycona, bo pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś".

Pierwsza podróż do Włoch w 1976 roku

Grzegorz Musiał to także zapalony podróżnik, który zwiedza Europę zachodnią już od kilkudziesięciu lat. Jego pierwsza podróż do Włoch miała miejsce jeszcze w czasach głębokiego PRL-u, w 1976 roku.

Grzegorz Musiał opowiadał o tym nie tylko w "Zapiskach ze współczesności", ale i w innej Dwójkowej audycji - "O wszystkim z kulturą". Nasz gość zdradził wtedy, że aby takie wyjazdy były w ogóle możliwe, dobrze było mieć ciocię w którymś z europejskich krajów, która przysyłała zaproszenie i na tej podstawie można było starać się o paszport.

Posłuchaj
16:07 2023_11_13 12_44_14_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Grzegorz Musiał o swojej rodzinie, która pochodziła z Kresów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:49 2023_11_14 12_46_17_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Grzegorz Musiał o tragicznych wydarzeniach w rodzinnej Bydgoszczy w czasie II wojny światowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:21 2023_11_15 12_45_13_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Grzegorz Musiał o tym, dlaczego zawodowo związał się z medycyną (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:36 2023_11_16 12_44_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Grzegorz Musiał o muzyce i pierwszych próbach literackich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

Posłuchaj
16:10 2023_11_17 12_44_13_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Grzegorz Musiał o latach 80. i stanie wojennym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)  

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Jakub Kukla

Daty emisji: 13-17.11.2023

Godzina emisji: 12.45

mgc/pg

Czytaj także

"Bogata burżuazja na styku dwóch kultur". Dr Grzegorz Musiał o Tamarze Łempickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 12:08
- Tamara Łempicka miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania. Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Musiał w Toskanii. Tam bije serce Włoch

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 18:04
- Wpierw wciągam powietrze i nie wierzę w to, że wdycham powietrze Rzymu, że wdycham powietrze Włoch. Po prostu byłem w stanie ekstazy. Ja byłem zawsze tak zakochany w kulturze włoskiej - tak o swojej pierwszej podróży do Włoch mówił w Dwójce Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta, autor książki "Umbria. Toskania".
rozwiń zwiń