REKLAMA

Janusz Wiśniewski – człowiek teatru

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2011 12:24
Ceniony reżyser teatralny, scenograf, grafik opowiada o swoim życiu i pracy zawodowej.
Audio
  • Janusz Wiśniewski wspomina swoje dzieciństwo
  • Janusz Wiśniewski o studiach na Polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Reżyserii PWST
  • Janusz Wiśniewski o pierwszych autorskich spektaklach, wystawianych na scenie poznańskiego Teatru Nowego, oraz o zasadach panujących w teatrze
  • Janusz Wiśniewski o kolejnych etapach pracy reżyserskiej w Warszawie i w Dusseldorfie, a potem znów w Poznaniu, jako dyrektor Teatru Nowego
  • Janusz Wiśniewski o swoim ostatnim spektaklu - "Lobotomobil" oraz o zawodzie reżysera

Janusz Wiśniewski (ur. 1949) – absolwent warszawskiej polonistyki (1974) oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1978).

Związany z Teatrem Nowym w Poznaniu (od roku 2003 – Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru), swoje spektakle tworzył również m.in. w Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Współczesnym w Warszawie, TeatrzeTelewizji (rok 1994 –  premiera "Balladyny" Słowackiego; spektakl uznany za najlepszą produkcję roku Teatru Telewizji), Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. "Złoty Yorick", główna nagroda za najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira na XII Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2008 r.; Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya, przyznana przez Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IACT, za autorskie spektakle w Teatrze Nowym w Poznaniu, a w szczególności inscenizacje "Fausta", "Burzy" i "Arki Noego. Nowego Końca Europy").

 Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.

 


Czytaj także

Między Polską a Ameryką Łacińską

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 19:22
W cyklu "Zapiski ze współczesności" zapraszamy do wysłuchania gawęd dr. Krzysztofa Smolany – latynoamerykanisty i historyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uporczywość traumatycznej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 07:10
- Czasem tydzień jest ważniejszy i określa osobę lepiej niż całej jej życie - mówił Tomasz Piotrowski, który nagrywa wspomnienia nieznanych świadków XX-wiecznej historii.
rozwiń zwiń