X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uporczywość traumatycznej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 07:10
- Czasem tydzień jest ważniejszy i określa osobę lepiej niż całej jej życie - mówił Tomasz Piotrowski, który nagrywa wspomnienia nieznanych świadków XX-wiecznej historii.
Audio
Fragment obrazu Salvadora Dali Dezintegracja uporczywości pamięci 1952-54
Fragment obrazu Salvadora Dali "Dezintegracja uporczywości pamięci" 1952-54Foto: źr.wikipedia

W naszych przedpołudniowych audycjach z cyklu "Zapiski ze współczesności" od ponad roku prezentujemy Państwu nagrania osób, które były świadkami dramatycznych wydarzeń XX wieku. Zazwyczaj są to osoby odchodzącego pokolenia, urodzone jeszcze przed II wojna światową. Bohaterowie przeważnie pochodzą z Kresów - okolic Wilna, działali niegdyś w tamtejszym AK, a po wojnie byli represjonowani przez UB. Ich opowieści składają się na niepodręcznikowy obraz historii Polski, często opowiadają o sprawach, o których przez wiele lat musieli milczeć.

W "Sezonie na Dwójkę" przedstawialiśmy Państwu kulisy powstawania tych nagrań. Naszym gościem był Tomasz Piotrowski, dziennikarz i radiowiec, który w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej wykonuje nagrania prezentowane na naszej antenie.

Tomasz Piotrowski zdradził, że w jego pracy liczy się dziennikarska dociekliwość i upór, ale nade wszystko ciekawość świata i dar nawiązywania kontaktów, bo tematy, które poruszają bohaterowie jego nagrań, to są rzeczy dla nich często niezwykle trudne, rozdrapujące stare rany. Zdarzają się jednak osoby bardzo chętne do brania udziału w nagraniach, bo swoich wspomnień zwyczajnie nie mają komu opowiadać. Nasz gość zauważył, że często dopiero jego inicjatywa sprawia, że jego rozmówcy mogą liczyć na zainteresowanie ze strony najbliższej rodziny. Dzięki tym nagraniom ich wspomnienia stają się nagle cenne dla innych ludzi.

Archiwum
Archiwum Polskiego Radia

 

Nasz gość wyznał, że praca w białostockim IPN jest dla niego wyzwaniem, bo z natury jest "gadułą" i niespokojnym duchem. Jednak, gdy zaczyna nagranie, stara się wyciszyć i słuchać z pokorą. Swoich rozmówców zawsze prosi o jak najwcześniejsze wspomnienia, bo jego zdaniem to najlepszy sposób na uruchamienie machiny pamięciowej, która z czasem nie funkcjonuje już tak dobrze. Tomasz Piotrowski zauważył, że zawsze najlepiej wydobywa się ze wspomnień traumatyczne przeżycia. – Niekiedy kilka lat lub nawet tylko tydzień są ważniejsze dla danej osoby niż całe ich życie, bo te tragiczne losy określają osobę, po traumie ludzie często żyją już tylko przeszłością – mówił nasz gość.

Audycję przygotowały Justyna Piernik i Joanna Szwedowska.

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij ikonę dźwięku "Z archiwum białostockiego IPN w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Solidarność" we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 11:00
Zapraszamy do wysłuchania gawęd działaczy opozycyjnych lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz – żeglarz – harcerz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 22:31
W cyklu "Zapiski ze współczesności" zapraszamy w tym tygodniu do wysłuchania wspomnień Wojciecha Kuczkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękny Wschód Europy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 16:00
Barwne wspomnienia Jerzego Pomianowskiego – pisarza, tłumacza, znawcy problematyki wschodnioeuropejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stronę pamięci

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 09:29
W tym tygodniu w naszym cyklu wspomnień – Jerzy Klimko, emerytowany nauczyciel, kombatant. Zapraszamy codziennie o 11.45.
rozwiń zwiń