Ostatni uczeń Bacha w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 22:00
W maju znakomita polska orkiestra barokowa Arte dei Suonatori zaprezentowała koncerty klawesynowe w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka zaprasza na retransmisję tego występu.
Ostatni uczeń Bacha w Studiu Lutosławskiego
Foto: Yusunkwon/Flickr, lic. CC

Johann Gottfried Müthel znał Jana Sebastiana Bacha zaledwie przez kilka miesięcy. Po nauki do lipskiego kantora udał się bowiem dopiero w 1750 roku. Prawdopodobnie miał jednak zaszczyt zanotować kilka ostatnich dzieł niewidzącego już mistrza, m.in. Fantazję Chromatyczną i fragmenty "Orgelbüchlein". Po śmierci wielkiego Jana Sebastiana przejął też na 9 tygodni jego funkcję w Lipsku.

Styl Müthel więcej miał wspólnego z twórczością innego Bacha, Carla Philippa Emanuela. Ci dwaj kompozytorzy współtworzyli idiom protoromantycznej estetyki ""Burzy i naporu". Rytmiczna żywiołowość oraz melodyczna i dynamiczna kapryśność ich utworów służyła wzmożonej ekspresji emocjonalnej. Wykonania muzyki Johanna Gottfrieda Müthela, realizowane przez Arte dei Suonatori, należą w Polsce do pionierskich.

Program:

Johann Gottfried Müthel Koncert klawesynowy B-dur, Koncert klawesynowy G-dur, koncert klawesynowy c-moll

Wyk. Arte dei Suonatori, Marcin Świątkiewicz - klawesyn

(Warszawa, Studio Koncertowe polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 5.05.2013)

Na retransmisję w środę (3 lipca) o godzinie 19.00 zaprasza Klaudia Baranowska

(mm)

Zobacz więcej na temat: Jan Sebastian Bach MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bach i Ewa, która uchroniła Pawła Huelle przed samobójstwem... (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Do fascynacji talentem, osobowością i urodą Ewy Pobłockiej przyznali się w Dwójce Wojciech Michniewski, Paweł Szymański oraz Paweł Huelle. Jedna z najwybitniejszych polskich pianistek była gościem audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozart i Haydn według Andrása Schiffa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 12:12
W poniedziałkowej "Filharmonii Dwójki" wysłuchamy koncertu słynnego pianisty i dyrygenta. Artyście towarzyszyła Orkiestra Wieku Oświecenia, którą od fortepianu prowadził.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Sarbak "tańczy" wszystkie partity Bacha

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 09:00
Debiutancki, trzypłytowy album młodej klawesynistki, to pierwsze polskie kompletne wydanie partit Bacha. O pracy nad tym premierowym wydawnictwem Małgorzata Sarbak opowiadała w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń