Ewa Lipska: w poezji ogromnie boję się banału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:45
- Jak wiadomo uwodzi nas krajobraz, który czasem jest zwykłym kiczem, ale mimo to nas zachwyca. Mam lęk, żeby nie przenieść tego kiczu do wiersza - mówiła w Dwójce wybitna poetka, z którą spotkaliśmy się z okazji zbliżającej się premiery jej tomu pt. "Pamięć operacyjna".
Audio
  • Ewa Lipska o tomie "Pamięć operacyjna" (Dwukropek/Dwójka)
Ewa Lipska
Ewa LipskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ewa Lipska mówiła w audycji, że jej wiersze zazwyczaj wyłaniają się z notatek. - Zapisuję fragmenty obrazów, które widzę. Czasami coś z tego wynika, czasami nic. Układa mi się to w jakąś całość albo nie. Czasami jest jakiś temat, ale nie pociąga za sobą żadnego słowa.

Poetka wyznała, że nie potrafi pisać w zeszycie. Swoje wiersze opracowuje na kartce A4. - Muszę mieć dużo powietrza. No i zamęczam ten papier, trwa to czasem kilka godzin, czasem kilka miesięcy, a czasami kilka lat.

W audycji Ewa Lipska mówiła o swoim stosunku do nowych technologii i powszechnym w dobie internetu ekshibicjonizmie, który wywołuje w niej ciekawą przekorną reakcję (Bywa, że przyznaję się do bycia nieślubnym dzieckiem Rubinsteina). Nasz gość opowiadał też o ogromnej potrzebie spacerowania. Wśród szlaków, które przemierza, są ulice, po których dawniej chodzili Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz. W nowym tomie wierszy, który ukaże się 28 września, jest zresztą utwór poświęcony parze legendarnych krakowskich literatów.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Ewa Lipska (poetka)

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 22.00

bch

Czytaj także

Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:00
– Ciekawe jest śledzenie, jak teksty te przechodzą w różne rodzaje literackie i w różne obszary literaturoznawstwa – mówiła dr Anna Pekaniec o diarystyce Szczepańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzostwo przy okazji. Opowieść o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 13:30
- Kapuściński i Kąkolewski postawili całe swoje życie na jeden cel, Hanka Krall zawsze mówiła, że w życiu najważniejsze jest życie - tak o wybitnej reporterce mówił w Dwójce Marek Miller.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiosną dobrze pisze się wiersze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:59
Nie tylko o tym w "Dwukropku" Andrzej Franaszek rozmawiać będzie z dwojgiem poetów - Natalią de Barbaro i Tomasem Venclovą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Györgya Spiró droga do Maksyma Gorkiego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 16:00
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z węgierskim pisarzem, by porozmawiać o jego nowej książce "Diavolina". György Spiró pokazuje w niej życie Gorkiego z perspektywy jego lekarki Olimpiady Czertkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodzinowe spotkanie z poezją Krystyny Miłobędzkiej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 14:23
85. urodziny cenionej poetki i autorki dramatów były okazją w Dwójkowym "Dwukropku" do rozmowy o jej twórczości.
rozwiń zwiń