X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witkacy. Bezkompromisowy perfekcjonista

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 15:32
- Jeżeli publikował na łamach czasopism, to walczył, żeby każda literówka i przecinek były poprawione. Jeśli tak się nie działo, to się odżegnywał od tego tekstu - o życiu autora "Nienasycenia", w związku publikacją "Kroniki życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza", opowiadał w Dwójce Tomasz Pawlak.
Audio
  • Prof. Janusz Degler i Tomasz Pawlak o "Kronice życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza" (Dwukropek/Dwójka)
Autoportret Stanisława Ignacego Witkiewicza
Autoportret Stanisława Ignacego WitkiewiczaFoto: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie/domena publiczna

PIWWitkacy1200.jpg
Stanisława Witkiewicza listy do przyjaciół i wrogów

"W sztuce nie można próbować, musi się tworzyć będąc zapiętym na ostatni guzik. Może wyjść knot mimo wszelkich wysiłków, ale ten wysiłek musi być dokonany do ostatka" - tak brzmi artystyczne credo Witkacego. Jego twórcze i życiowe wysiłki dokumentuje wydana w serii Dzieł zebranych "Kronika życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza".

Wybitny witkacolog prof. Janusz Degler opowiadał w Dwójce, że Witkacy od dziecka był wychowany przez ojca na wielkiego artystę. - On nie pozwolił mu chodzić do szkół. Witkacy miał prywatnych korepetytorów, żeby się rozwijały wszystkie jego możliwe talenty. Ten system się sprawdził, a jego podstawą było to, że rozwój człowieka powinien dokonywać się w całkowitej wolności i swobodzie - mówił gość audycji "Dwukropek".

W programie rozmawialiśmy o kluczowych momentach życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale też przejawach jego bezkompromisowości, które czasem przybierały zabawną formę. ("Potrafił zerwać z kimś listownie przyjaźń, ale dopisać, że jakby co, to się na lulicy przywita")

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Janusz Degler i Tomasz Pawlak (literaturoznawcy)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopiański Witkacy w jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:39
- Znajdziemy tu przede wszystkim obrazy powstałe w ramach Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz". Duża ich część to wizerunki przyjaciół i znajomych - opowiadała Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego o albumie z dziełami Witkacego ze zbiorów zakopiańskiej placówki.
rozwiń zwiń