"Lubiłem podglądać ludzi i sytuacje"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 12:00
- To fenomen polskiego fotoreportażu. Jego fotografia ma lekki styl. Nie przeciążający emocjami - mówi o Stanisławie Jakubowskim Danuta Kowalik-Dura, kustosz Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Audio
  • Stanisław Jakubowski opowiada o zanikającym świecie, o straconych złudzeniach oraz pasji odkrywania człowieczeństwa w spotykanych ludziach. (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Stanisław Jakubowski na tle jednego ze swoich zdjęć podczas katowickiej wystawy pt. Siła dokumentu, wrzesień 2014 r.
Stanisław Jakubowski na tle jednego ze swoich zdjęć podczas katowickiej wystawy pt. "Siła dokumentu", wrzesień 2014 r. Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

Stanisław Jakubowski został pierwszym polskim laureatem podczas wystawy World Press Photo. To on sfotografował pierwszy przeszczep serca dokonany przez dr Zbigniewa Religę, górnicze strajki, tragedie w kopalniach oraz codzienne życie Górnoślązaków. Jednak nade wszystko przyczynił się do uwiecznienia Górnego Śląska, który już nie istnieje.

Z pasją odkrywał człowieczeństwo w spotykanych ludziach. - Do człowieka trzeba podejść, znaleźć taki moment, żeby on był sobą - mówił bohater reportażu. - Nikogo nigdy nie ustawiałem. Lubiłem podglądać sytuacje, ludzi. W takim sensie, żeby to mówiło coś o nastroju - dodał.

W reportażu "Udokumentować zanikanie świata" Stanisław Jakubowski, który niedawno obchodził swe 80-lecie, z pokorą i melancholią opowiadał nie tylko o zanikającym świecie, lecz także o straconych złudzeniach.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzenie: Bartłomiej Majzel

Goście: Stanisław Jakubowski (fotograf), Danuta Kowalik-Dura (starszy kustosz Muzeum Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 9.06.2015

Godzina emisji: 21.30

mp/mc

Czytaj także

Warszawa Siemaszki. Fotograficzna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 18:56
Dzięki Zbyszkowi Siemaszce, zmarłemu niedawno nestorowi polskiego fotoreportażu, możemy oglądać stolicę, jakiej dziś już nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Tatarczyk. Wirtuoz czerni i bieli

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 21:00
Oryginalne pejzaże zmarłego przed pięciu laty malarza to niezwykłe świadectwo głębokiego obcowania z bliskim otoczeniem i przyrodą okolic Kazimierza nad Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Baczyńska między muzyką, słowem i obrazem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 17:00
– Nie wróciłabym do swoich marzeń o robieniu filmów, gdyby nie szkoła muzyczna. Tam znalazłam tematy – mówiła Maja Baczyńska, muzyk, reżyser i autorka tekstów.
rozwiń zwiń