Tokijczyk na wakacjach uczy się polskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 22:00
Letnie kursy języka polskiego dla obcokrajowców to jeden z wielu przykładów na wakacyjne formy kształcenia. Nauka latem okazuje się dobrą inwestycją.
Audio
  • Rozmowa o wakacyjnych formy kształcenia (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Studenci z Dalekiego Wschodu coraz chętniej przyjeżdżają latem do Polski, by poznawać nasz kraj i kulturę
Studenci z Dalekiego Wschodu coraz chętniej przyjeżdżają latem do Polski, by poznawać nasz kraj i kulturę Foto: Glowimages/East News

Młodzi z całego świata (nie tylko dzieci polonusów), ale i ludzie starsi (nawet 80-latkowie) – do krakowskiej Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej ściągają podczas wakacji ci, którzy chcą zmierzyć się z polską deklinacją, pogłębić wiedzę o naszej historii, a przy okazji poznać nowych przyjaciół. - Coraz częściej przyjeżdżają do nas studenci z Dalekiego Wschodu, współpracujemy z polonistykami z Pekinu, Tokio i Seulu – opowiadał dr Piotr Horbatowski.

Dlaczego letnie metody nauczania mogą być efektywniejsze niż te standardowe? W jakich letnich kursach mogą uczestniczyć polscy uczniowie i studenci? Jedną z propozycji wakacyjnej edukacji jest odkrywanie, pod okiem samego ambasadora, tajników protokołu dyplomatycznego obiadu.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Monika Pilch

Goście: Anna Świerzewska i Mateusz Janowski (Letni Uniwersytet Dyplomacji ), prof. Michał Obuchowski (Letnia Szkoła Biotechnologii), prof. Marek Rembierz (Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych), dr Andrzej Wysmołek (Letnia Szkoła Fizyki) oraz dr Piotr Horbatowski (Letnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego)

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 22.30

jp/mm

Czytaj także

Norwid jak gra komputerowa

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 19:00
- Eligiusz Szymanis powiedział kiedyś, że w przyszłości będziemy analizować utwory Norwida tak, jak dziś analizujemy gry komputerowe typu RPG - mówił w Dwójce poeta Karol Samsel, znawca twórczości wielkiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jądro ciemności" – każdy z nas może być potworem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:00
– To moralitet o tym, że sami dla siebie jesteśmy niezwykle nieprzewidywalni. W każdym z nas tkwi zagrożenie bycia Kurtzem – mówił w Dwójce literaturoznawca Karol Samsel o słynnym dziele Josepha Conrada "Jądro ciemności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:00
- Dla mnie to przede wszystkim dramat o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani i przez jakie siły. To obecnie problem bardziej chyba nawet aktualny niż w czasach Szekspira - mówił o "Makbecie" Antoni Libera, jeden z gości audycji "Te wstrętne lektury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata": po co Rosjanom diabły?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 20:00
- To stary wątek nowoczesnej literatury rosyjskiej. W latach 20. tamtejsza inteligencja potrzebowała go by oswoić się z dyktaturą bolszewicką - mówił profesor Adam Pomorski w audycji "Te wstrętne lektury", poświęconej tym razem słynnej powieści Michała Bułhakowa.
rozwiń zwiń