Biografie odtajnione: Jerzy Zawieyski bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 15:00
W "Spotkaniach po zmroku" Joanna Siedlecka opowiadała o nieznanej stronie biografii słynnego katolickiego działacza politycznego w okresie PRL.
Audio
  • Biografie odtajnione: Jerzy Zawieyski bez tajemnic (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Jerzy Zawieyski
Jerzy ZawieyskiFoto: wikimedia/domena publiczna

Był posłem na Sejm z ramienia Znaku, bezpartyjnym członkiem Rady Państwa w latach 1957-1968. Pozostawał w zażyłych stosunkach z hierarchią kościelną. Przyjaźnił się m.in. z prymasem Stefanem Wyszyńskim i księdzem Janem Zieją. Był uznawany za autorytet, w okresie swojej działalności politycznej odgrywał rolę mediatora między prymasem a I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką.

Jest też druga strona biografii Jerzego Zawieyskiego, stawiająca go w innym świetle, jako osobę, która - przekonana o swojej bezkarności - nadużywała władzy. Po latach okazało się bowiem, że członek Rady Państwa był inwigilowany do tego stopnia, że bezpieka zebrała bardzo obszerne materiały dotyczące jego osobistych spraw. Jak rzutują na obraz działalności Jerzego Zawieyskiego? Czy można oddzielić to, co publiczne, od tego, co prywatne?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Biografie odtajnione")

Przygotował: Paweł Siwek

Gość: Joanna Siedlecka (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

Jak wyglądała współpraca Marka Piwowskiego z SB?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 23:00
Dla wielu jest reżyserem kultowego "Rejsu", w którym genialnie ukazał groteskową rzeczywistość PRL. Ale cieniem na jego twórczości położyła się sprawa, która wyszła na jaw 4 marca 2007 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Kamieńska "święta" figurantka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 13:10
"Przyjaźniąc się wiele lat z Anną, jako jej stara przyjaciółka wiem, że …" - zaczynała każdą notatkę do SB bliska koleżanka poetki, również autorka - Marta Tomaszewska
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemniejsza strona biografii Krystyny Siesickiej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 11:00
Krystyna Siesicka to autorka książek dla młodzieży, znana przede wszystkim z debiutanckiej "Zapałki na zakręcie". Zdaniem Joanny Siedleckiej cieniem na karierze pisarki kładzie się jednak jej przeszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Andrzejewski. Pisarz na podsłuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 18:00
Bohaterem audycji "Biografie odtajnione" był wybitny pisarz, autor "Popiołu i diamentu" oraz jego zięć, który współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń