"Zbyszek Dominiak to niedoceniony poeta pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:04
- Wpływ historii i tradycji na jego twórczość jest bardzo duży. Jego poezja była nastawiona na szczegół, dokładność widzenia świata i oddawania go w literaturze - mówił w Dwójce Leszek Engelking.
Audio
  • Literackie portrety - Zbigniew Dominiak (Spotkania po zmroku/Dwójka)
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjneFoto: Pixabay/BarbaraBonanno

Wierzchowska_1200.jpg
"Pokonała nas wewnętrzna cenzura"

W kolejnym "Literackim portrecie" rozmawialiśmy o opozycjoniście, poecie i dziennikarzu, współtwórcy i redaktorze łódzkiego "Tygla Kultury". Zbigniew Dominiak (1947-2002) ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 70. ubiegłego wieku był związany z opozycją demokratyczną.

- Opozycjonistą został dzięki ojcu, który był drukarzem. Związał się z nieregularnym kwartalnikiem "Puls", ale znany był przede wszystkim wśród łódzkich literatów. Gdzie indziej był wyraźnie niedoceniany – wspominał poetę Zbigniew W. Nowak.

Jaką rolę w twórczości i życiu Zbigniewa Dominiaka, który debiutował w 1974 roku, odegrały podróże? Na czym polegała praca w "Tyglu Kultury"? Jakim był człowiekiem i jakie było jego ostatnie marzenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Leszek Engelking (poeta, krytyk literacki, tłumacz) i Zbigniew W. Nowak (współzałożyciel pisma "Tygiel Kultury")

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg

Czytaj także

Woroszylski. Rozczarowany kochanek komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:00
– Był absolutnie ideowym komunistą. Uwierzył, że komunizm niesie dobro – mówił Wacław Holewiński o młodzieńczym okresie życia i twórczości Wiktora Woroszylskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Ośniałowski. Poeta, kwiaciarz i człowiek samotny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:11
- Imał się różnych zajęć: był murarzem, tragarzem, uczył francuskiego. Żeby zarobić pieniądze, jeździł nawet do Wawra zrywać wrzosy, które potem sprzedawał na rogu Nowego Światu – podkreślił Wacław Holewiński, mówiąc o mało znanym poecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylvia Plath. "Jej czarna legenda jest jak przycisk do papieru"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:45
- Wiele osób w Polsce zna Sylvię Plath, wie o jej problemach psychicznych i samobójczej śmierci, pewnie też o jej trudnym małżeństwie. Natomiast to wszystko przykrywa, jak przycisk do papieru jej twórczość - mówiła w Dwójce Joanna Mueller, poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.
rozwiń zwiń