Marian Ośniałowski. Poeta, kwiaciarz i człowiek samotny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:11
- Imał się różnych zajęć: był murarzem, tragarzem, uczył francuskiego. Żeby zarobić pieniądze, jeździł nawet do Wawra zrywać wrzosy, które potem sprzedawał na rogu Nowego Światu – podkreślił Wacław Holewiński, mówiąc o mało znanym poecie.
Audio
  • Wacław Holewiński opowiada o Marianie Ośniałowskim (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak powiedział dziennikarz Dwójki, Marianowi Ośniałowskiemu, który publikował wiersze m.in. w "Twórczości", "Nowej Kulturze", "Słowie Powszechnym" oraz "Więzi", od zawsze towarzyszyła bieda. Nie zmieniło się to nawet, gdy w 1961 roku wyjechał do Paryża na stypendium francuskiego centrum kulturalnego.

- Po zakończeniu stypendium poeta zdecydował się na dramatyczny krok i został we Francji nielegalnie. Przez cały czas zmagał się z samotnością i biedą. Żeby się utrzymać, pracował m.in. w podparyskiej fabryce chemikaliów. To właśnie z niej wyniósł barbiturany, które zażył, popełniając samobójstwo w 1966 roku - dodał Wacław Holewiński, opowiadając o poecie, który choć pokoleniowo, związany był z takimi postaciami, jak Baczyński i Gajcy, jego twórczość nigdy nie zyskała popularności.

W nagraniu audycji posłuchamy o ziemiańskiej rodzinie, z której wywodził się Ośniałowski, a także o jego losach w okresie II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Wacław HolewińskiKatarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 22.00

mz/mko

reklama

Czytaj także

Stefan Themerson. Pisarz, filmowiec, awangardzista

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 14:00
"Nie wiem, jak siebie nazwać. Gramatycznie nie jestem rzeczownikiem, jestem czasownikiem. Przez miliardy lat nie byłem, potem zacząłem się dziać, teraz się dzieję i wkrótce przestanę się dziać" – pisał o sobie Stefan Themerson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz o ojcu pisarzu. Literacki portret Igora Newerlego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 08:00
W związku z 30. rocznicą śmierci o znakomitym prozaiku opowiadał jego syn, również pisarz, Jarosław Abramow-Newerly.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Woroszylska: ojciec nie chciał publikować dziennika

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 18:40
- Pisał, bo taką odczuwał potrzebę. Ojciec uważał, że jego zapiski będą kiedyś dokumentem dla badaczy, z którego będą mogli czerpać wiedzę o epoce, ale nie myślał o ich publikacji - mówiła w Dwójce córka Wiktora Woroszylskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Kasprowicza po KOR. Pasje Jana Józefa Lipskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 11:44
- Sam o sobie mawiał, że ma dwie dusze: krytyka literackiego, historyka literatury oraz społecznika – mówił w Dwójce o swoim ojcu Jan Tomasz Lipski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
rozwiń zwiń