"Przedstawianie van Gogha jako Nikifora to nieporozumienie"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:27
- Nic tu do niczego nie pasuje. Ani genialny warsztat, czyli bardzo wrażliwy i precyzyjny rysunek, ani poczucie barwy, od pewnego momentu ekspresjonistycznej, umownej, traktowanej abstrakcyjnie, ani wyobraźnia, która czerpała z wielu źródeł, m.in. ze sztuki japońskiej - mówił w Dwójce Łukasz Kossowski, historyk sztuki i poeta.
Audio
  • Opisać Vincenta van Gogha (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Portret Vincenta van Gogh namalowany przez grupę Rembrandt Painters na stacji transformatowej w holenderskim mieście Wassenaar
Portret Vincenta van Gogh namalowany przez grupę "Rembrandt Painters" na stacji transformatowej w holenderskim mieście WassenaarFoto: Martien van Gaalen/Shutterstock

Kazanie_Skargi_1200.jpg
"Jan Matejko to malarz profetyczny"

W piątek (30.03) minie 165. rocznica urodzin Vincenta van Gogha. Łukasz Kossowski zwracał uwagę na rodzinę, z której wywodził się holenderski mistrz - w połowie byli to teolodzy ewangeliccy, a w połowie marszandzi. - Te dwa światy w nim się przenikały: pragmatyczny świat dilerów sztuki  i świat teologii, czy wręcz mistyki. Trzeba jednak podkreślić, że osobowość van Gogha była na pewno w pełni religijna - stwierdził Łukasz Kossowski.

Świadczy o tym choćby fakt, że w 1877 roku artysta rozpoczął studia teologiczne w Amsterdamie. - Ostatecznie nic z tego jednak nie wyszło. Później był jeszcze w szkole katechetycznej w Brukseli z zamiarem poświęcenia się najuboższym. Na prawie 2 lata zamieszkal wtedy z górnikami w bardzo biednym zagłębiu węglowym w Belgii. Postawił sobie chyba za wysoką poprzeczkę, nie wytrzymał tego psychicznie, a przy tym być może odkrył, że to nie jest jego powołanie - opowiadał ks. prof. Michał Janocha.

W jaki sposób temat Boga był obecny w twórczości van Gogha? Co oznacza zdanie, że malarz powinien umieć usiąść? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: ks. prof. Michał JanochaŁukasz Kossowski (historyk sztuki, poeta)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 19.30

pg/bch

Czytaj także

"Loving Vincent". Życie van Gogha z farby i miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 20:00
– Na początku film miał mieć siedem minut – mówiła Dorota Kobiela, malarka i współreżyserska "Loving Vincent", pierwszego w historii pełnometrażowego filmu stworzonego techniką animacji malarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O motywach pasyjnych w sztuce chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 13:25
Obraz Mantegny, "Złożenie do grobu" Caravaggia, Piety Michała Anioła, "Biczowanie" Piera della Francesca, "Ukrzyżowanie" Rubensa, "Golgota" Jana Styki, "Chrystus św. Jana od Krzyża" Salvadora Dali - to tylko niektóre przykłady wybitnych dzieł sztuki podejmujących wątek pasyjny.
rozwiń zwiń