Ona, czyli on. Prawdziwa płeć Marii Komornickiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 13:00
– W internecie pojawiają się dwie wersje tytułu mojej powieści: "Inna od siebie" oraz "Inny od siebie samego". Już samo to świadczy o tym, że mamy do czynienia z kimś o niejednoznacznej tożsamości – mówiła Brygida Helbig, autorka książki o jednej z najbardziej tajemniczych pisarek XX w.
Audio
  • Ona, czyli on. Prawdziwa płeć Marii Komornickiej (Spotkanie autorskie/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

hlebig.jpg

W 1907 Maria Komornicka postanowiła, że będzie publicznie występować jako mężczyzna, zaczęła podpisywać swoje dzieła nazwiskiem "Piotr Odmieniec Włast" i ubierać się wyłącznie w męskie ubrania. Akt "przemiany" pisarki stał się elementem jej artystycznej legendy i był jednym z elementów żywo interesujących badaczy literatury (m.in. Marię Janion).

– "Inna od siebie" traktuje o kimś, kto był albo kobietą, albo mężczyzną, albo kimś, kto był jakiś czas jednym, a potem drugim, albo cały czas jednym i drugim, albo kimś, dla kogo płeć nie miała większego znaczenia – zauważyła Brygida Helbig. – Ta odmienność była podyktowana głosem intuicji i własnych potrzeb, a nie odpowiedzią na wymagania, trendy, mody – dodała.

Brygida Helbig opowiadała w Dwójce m.in. o tym, jak sama Komornicka rozumiała słowo "odmieniec", w jakim stopniu utożsamiała się z różnymi rolami społecznymi, a także zwracała uwagę na okres dzieciństwa i młodości bohaterki "Innej od siebie", który tylko pozornie był beztroski.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Brygida Helbig (literaturoznawczyni, pisarka)

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Kapuściński poeta. "Bez tego nie byłoby reportaży"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 10:00
- Lubię te wiersze, są bardzo dobre, to delikatna, współczująca liryka. Uważam, że wciąż są niedoceniane - mówił Jarosław Mikołajewski o tej mniej znanej dziedzinie twórczości znakomitego reportażysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emily Dickinson. "Jedyny taki głos w amerykańskiej poezji"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 18:03
- Ze swoją umiejętnością kondensacji, jak również tajemniczością konceptu Emily Dickinson z całą pewnością zapisała się kartach literatury amerykańskiej jako bardzo wyjątkowa autorka - mówiła w Dwójce dr Agata Hołobut.
rozwiń zwiń