Freudyzm i erotyzm w prozie Michała Choromańskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 12:23
W audycji "Zagadkowy kwadrans" rozmawiać będziemy o twórczości nieco dziś już zapomnianego pisarza, który przed wojną zdobył dużą popularność dzięki powieści "Zazdrość i medycyna".
Michał Choromański sportretowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza
Michał Choromański sportretowany przez Stanisława Ignacego WitkiewiczaFoto: PAP/Irena Jarosińska

Michał Choromański - podobno, kiedy wydostał się wraz z matką i siostrą z sowieckiego imperium do Polski, a było to dopiero w 1924 roku, w ogóle nie mówił po polsku. Za to był chory na gruźlice i pojechał do Zakopanego na leczenie. Tam poznał Wierzyńskiego, który poprosił go o przełożenie na rosyjski jego wierszy.

Wśród utworów był podobno "Laur olimpijski", a to znaczy, że rzecz działa się w 1928 roku. Wierzyński zaprowadził też Choromańskiego na Harendę. Wizyta  owa skutkowała romansem z wdową po Janie Kasprowiczu i przekładem wierszy młodopolskiego poety na rosyjski. Przy Marusi Kasprowiczowej pisał też Michał Choromański swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Biali bracia". Zachwycał się nią Józef Wittlin. Jednak wielką popularność przyniosła pisarzowi powieść druga zatytułowana "Zazdrość i medycyna"- kliniczne wręcz studium zazdrości. Konstrukcja oparta na podwójnej retrospekcji, nazwiska bohaterów odwołujące się do onomastycznej tajemnicy: zazdrosny mąż to Widmar, nazwisko doktora podejrzany o romans z żoną utworzone z zaimka wskazującego: Tamten. Żona ma na imie Rebeka. Freudyzm i erotyzm wyzyska Choromański i w innych powieściach. W Zakopanem będzie należał do witkacowskiego kręgu, przeżyje wiele romansów, ale w roku 1933 ujrzy tancerke Ruth Sorel - laureatkę Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Tańca, który odbędzie się w Warszawie. Pobiorą się w 1939 roku i - za zgodą władz okupacyjnych opuszczą okupowaną Polskę: przez Rzym, Londyn do Brazylii, potem do Montrealu. Powrócą w 1957 roku.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (21.05) w godz. 11.30-45 zaprasza Anna Lisiecka.

bch

Czytaj także

Roman Jaworski. "Strzał dziwnością między oczy"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:30
– Fabuły "Historii maniaków" są absolutnie wariackie, a ciągi skojarzeń absolutnie nielogiczne. To literatura, która wystawia się plecami do pewnych naszych oczekiwań – mówiła literaturoznawczyni dr Eliza Kącka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Grubiński. Od Przybyszewskiego po "Lenina"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 20:07
W "Opowieściach po zmroku" przypomnieliśmy życie i twórczość polskiego dramatopisarza i prozaika, autora m.in. dramatycznych wspomnień  "Między sierpem a młotem".
rozwiń zwiń