Muzyka dawna - dziwne zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:44
Na temat "muzyki dawnej w systemie polskiego szkolnictwa artystycznego" rozmawiała ze swoimi gośćmi Magdalena Łoś.
Audio

W audycji staraliśmy zdefiniować, co to znaczy "wykonawstwo historycznie poinformowane", co oznaczał ten termin 30-40 lat temu, a jak go rozumieć dzisiaj. Zastanowimy się, co zmieniło się w podejściu do muzyki dawnej na świecie w świadomości publiczności i całej seny muzycznej (w tym wykonawców nie specjalizujących się w tym repertuarze).  Opowiadaliśmy o sytuacji muzyki dawnej w szkolnictwie muzycznym w Europie i na świecie i jak na tym tle wygląda Polska. Goście mówili zmianach w podejściu do wykonawstwa muzyki dawnej w polskich szkołach muzycznych, o tym, jak rzeczy mają się obecnie i równiez o tym, jakie jest zrozumienie dla tego "dziwnego zjawiska".

- Bacha gra się dziś inaczej, niezależnie czy na instrumencie współczesnym, czy dawnym - powiedziała Agata Sapiecha, podsumowując  zmiany, jakie dokonały się w świadomości muzyków i studentów w ostatnich dekadach.

- Edukacja w muzyce dawnej nie polega na przyswajaniu ustalonego korpusu wiedzy - mówił ze studia w Poznaniu Cezary Zych. - To raczej ciągły proces redefiniowania rozumienia muzyki dawnej.

Opowiadaliśmy też o kaliskiej Schola Cantorum. Dokonaliśmy analizy całej drogi edukacyjnej od szkoły muzycznej I stopnia po ostatni rok studiów.

Nie ma wykonawstwa muzyki dawnej bez źródeł, a wiedzę o nich najpełniejszą miewają muzykolodzy. Mówiliśmy o tym, jak ważne jest odkrywanie dawnej muzyki polskiej - w końcu nikt tego za nas nie zrobi.

Jak udało się wykorzystać wielki zapał do muzyki dawnej, jaki obserwowaliśmy w Polsce 20-30 lat temu? Staraliśmy się odpowiedzieć - choćby częściowo - na to pytanie. A na koniec zapowiedzieliśmy IX Forum Muzyki Dawnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie (13-20 lutego).

Gośćmi Magdaleny Łoś w studiu byli: Agata Sapiecha, Lilianna Stawarz, Judyta  Tupczyńska  (w studiu w Warszawie) oraz Cezary Zych (w studiu w Poznaniu). Ponadto wypowiedzą się: prof. Ewa Piasecka, prof. Barbara Przybyszewska -Jarmińska, Grażyna Dziedziak oraz Urszula Bartkiewicz.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Dziwne zjawisko" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

Apoteoza francuskiego baroku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 13:14
Retransmisja Koncertu Ricercar Consort z Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie oraz spotkanie z Kwartetem Apollon Musagete.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barok ze szczytów list przebojów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 13:00
Błyskotliwą karierę kontratenora Philippe’a Jaroussky’ego oraz lutnistki Christiny Pluhar przyrównać można tylko do popkulturowego snu. Drugiego dnia świąt zapraszamy na retransmisję ich wspólnego koncertu na krakowskim festiwalu "Misteria Paschalia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpiada w Krakowie albo za co kochamy operę barokową

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 15:16
Cykl Opera Rara dokonał cudu: przez dwa lata rozkochał Polaków w operze barokowej i uczynił z Krakowa jej światowe centrum, do którego pielgrzymują najwybitniejsi wykonawcy. Już w czwartek polską prapremierę "L’Olimpiade" Pergolesiego przedstawi znakomita włoska Accademia Bizantina.
rozwiń zwiń