REKLAMA

Cały Lutosławski trafi do sieci!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 09:11
W ramach obchodów Roku Lutosławskiego w internecie znajdą się nagrania wszystkich utworów wybitnego kompozytora. Będzie to możliwe dzięki Polskiemu Radiu, które dysponuje największym na świecie archiwum jego kompozycji.
Audio
  • Jak w Roku Lutosławskiego pozyskać nowych słuchaczy dla jego muzyki?
Danuta i Witold Lutosławscy przed nagraniem radiowym Łańcucha II w siedzibie WOSPRiTV, Katowice 19 lutego 1988
Danuta i Witold Lutosławscy przed nagraniem radiowym Łańcucha II w siedzibie WOSPRiTV, Katowice 19 lutego 1988Foto: lutoslawski.org.pl

- Zawsze miałem wrażenie, że ilość wykonań Lutosławskiego maleje w świecie z sezonu na sezon - mówi Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. - W repertuarach wielkich orkiestr jest miejsce dla jednego, może dwóch kompozytorów z Europy Środkowej. O to miejsce trwa bardzo zacięta walka.
Od stycznia, w Polsce i na świecie, obchodzony będzie Rok Lutosławskiego. Uroczysta inauguracja obchodów odbędzie się 25 stycznia 2013 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin kompozytora, w warszawskiej Filharmonii Narodowej.  Ale jedno z najważniejszych wydarzeń rozegra się poza Polską: to cykl koncertów "Woven Words. Lutoslawski Centenary" w wykonaniu znakomitej Philharmonia Orchestra w Londynie. W ten sposób budowana będzie w skali międzynarodowej nie tylko rozpoznawalność, ale także prestiż oraz intelektualny kaliber tej postaci.
- Ogromnie zależało nam, by pokazać kompozytora i dyrygenta, ale także wybitnego intelektualistę. To był człowiek wielkiej odwagi, wielkiej godności, człowiek honoru - mówi Potoroczyn.
Skarb z Polskiego Radia
Rok Lutosławskiego to około setki wydarzeń, nie tylko muzycznych. W planach jest wydanie książki dla dzieci i stworzenie przez braci Quay poświęconej mu animacji.
Z punktu widzenia Polskiego Radia najważniejszy jest sześciopłytowy boks pokazujący muzykę Lutosławskiego w kontekście czasów i społeczeństwa, w jakim funkcjonował. - Robimy to w oparciu o archiwa Polskiego Radia. My jesteśmy tylko katalizatorem. Tam będą również utwory, które jeszcze nigdy nie były wydawane na płytach - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Lutosławski w internecie
Polskie Radio dysponuje najbogatszymi archiwami na świecie, jeśli chodzi o twórczość Lutosławskiego. Również w oparciu o te archiwa NInA buduje portal internetowy - audiotekę - gdzie odsłuchać będzie można wszystkich utworów Lutosławskiego. Oprócz tego będzie tam dostępny komplet dzieł Pendereckiego i Góreckiego! Strona ruszy we wrześniu przyszłego roku, wraz z rozpoczęciem festiwalu "Warszawska Jesień".
Jak w Roku Lutosławskiego pozyskać nowych słuchaczy dla jego muzyki?

O tym rozmawialiśmy w "Sezonie na Dwójkę" także z Andrzejem Kossowskim - dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca, który koordynuje imprezy artystyczne i prowadzi program ministra kultury "Rok Lutosławskiego-Promesa"; Grzegorzem Michalskim - prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego - oraz z Joanną Grotkowską, dziennikarką Dwójki.

usc

Czytaj także

W hołdzie Lutosławskiemu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 16:15
Londyńska Philharmonia Orchestra organizuje cykl koncertów poświęconych polskiemu kompozytorowi z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Zespół pojawi się w marcu w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie wiekowego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 21:51
Gdy 7 lutego 1994r zmarł Witold Lutosławski Elliott Carter przysłał do Polskiego Radia utwór „Hommage a Lutosławski” wykonany kilka miesięcy później podczas koncertu 21 września w radiowym studiu S-1 obecnie imienia Witolda Lutosławskiego. Starszy od polskiego kompozytora o 5 lat przeżył go o lat 18, w miniony poniedziałek 5 listopada w wieku 103-ch lat zmarł Elliott Carter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski patronem roku 2013

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 14:33
25 stycznia przyszłego roku Witold Lutosławski, pianista, dyrygent i kompozytor, skończyłby sto lat. Rok 2013 został więc ogłoszony Rokiem Lutosławskiego. Zaplanowano na ten rok wiele wydarzeń, wśród nich konkurs kompozytorski.
rozwiń zwiń