Fotograf zaginionego świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 13:00
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie fotografii Menachema Kipnisa, współorganizowanej z Żydowskim Instytutem Naukowym w Nowym Yorku. Otwarcie ekspozycji w Żydowskim Instytucie Historycznym zaplanowano na 30 stycznia.
Audio
  • Teresa Śmiechowska o wystawie fotografii Menachema Kipnisa w Żydowskim Instytucie Historycznym (Poranek Dwójki)
  • Iwona Kamińska-Gosk o o konkursie na scenariusz filmowy Script Pro 2014 (Poranek Dwójki)
Jedna z przedwojennych fotografii Menachema Kipnisa
Jedna z przedwojennych fotografii Menachema KipnisaFoto: Żydowski Instytut Historyczny / mat. prasowe

Trudno uwierzyć, że fotografia była zajęciem dodatkowym tego wybitnego śpiewaka, pisarza, folklorysty, popularyzatora muzyki. Ale jak to się zdarza w przypadku "ludzi renesansu", wszystko, co robią, wynika z ich głębokiego zaangażowania i pasji. Fotografia była wielką miłością Menachema Kipnisa (1878-1942). Zawdzięczamy mu fantastyczny dokument o walorach poznawczych - nie umniejszając artystycznych - przedstawiający życie żydowskie w II RP.

Jako dziennikarz i współpracownik nowojorskiego dziennika "Forwerts" zajmował się głównie fotografowaniem ludzi, mieszkańców miast i miasteczek. Na wystawie prezentowany jest zbiór ponad 90 fotografii z kolekcji YIVO w Nowym Jorku (Institute for Jewish Research - Żydowski Instytut Naukowy). Ekspozycja przypomina jednocześnie postać tego wybitnego artysty, który znaczną część swego życia spędził w Warszawie na Tłomackiem, a zmarł w maju 1942 r. w getcie warszawskim. O fotografiach Menachema Kipnisa w "Poranku Dwójki" opowiadała współkuratorka wystawy Teresa Śmiechowska.

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (1945 r.), obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

***

W audycji rozmawialiśmy także o konkursie na scenariusz filmowy SCRIPT PRO 2014. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów - początkujących oraz tych, którzy dopiero wystartowali w zawodzie. By zgłosić swoją pracę, nie można mieć na koncie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze (nowa zasada w regulaminie!). W tym roku Script Pro, który jest kontynuacją konkursu Hartley-Merrill, organizowany jest już po raz dwudziesty trzeci. A mówiła o nim Iwona Kamińska-Gosk.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

27 stycznia (poniedziałek)

mc

/

fot. Żydowski Instytut Historyczny / mat. prasowe

Czytaj także

Przejmująca opowieść fotografa Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 12:00
– Spotkanie z Wilhelmem Brasse i jego osobistą historią wywarło wpływ na całe moje życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne – mówiła w Dwójce Anna Dobrowolska, autorka albumu "Fotograf z Auschwitz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uri Orlev: polski przekład to oryginał moich książek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
– Znaczenia wielu słów, które pisałem po hebrajsku, miały w mojej pamięci korzenie i asocjacje słów polskich – mówił w Dwójce izraelski pisarz Uri Orlev, autor książek "Wyspa na ulicy Ptasiej" oraz "Biegnij, chłopcze, biegnij". Film na podstawie tej drugiej powieści wszedł niedawno na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń