Borys Lankosz i seryjny morderca

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 13:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Borysem Lankoszem o jego nowym filmie na podstawie powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy".
Audio
  • "Ziarno prawdy". O filmie opowiada reżyser Borys Lankosz (Poranek Dwójki)
  • Iwona Kamińska-Gosk o konkursie Script Pro (Poranek Dwójki)
Kadr z filmu Ziarno prawdy Borysa Lankosza.  Zdjęcia kręcono w Sandomierzu, Śmiłowie, Wysiadłowie (stacja benzynowa), Chełmnie (katedra), Otwocku i Warszawie
Kadr z filmu "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza. Zdjęcia kręcono w Sandomierzu, Śmiłowie, Wysiadłowie (stacja benzynowa), Chełmnie (katedra), Otwocku i WarszawieFoto: materiały promocyjne / Next Film

Główny bohater "Ziarna prawdy" - prokurator Teodor Szacki - jedzie do Sandomierza, by rozwiązać sprawę serii morderstw. Wydaje się, że w mieście grasuje morderca, którego do zbrodni pcha obraz wiszący od 400 lat w sandomierskiej katedrze. Przedstawia on mord rytualny i Żydów, którzy przy pomocy beczki nabitej gwoźdźmi zamieniają katolickie niemowlę w krew na macę. Wznieca to oczywiście natychmiast wszystkie uśpione antysemickie demony, ale też aktywuje stronę tych, którzy odpowiadają za polityczną poprawność...

W audycji wysłuchaliśmy także rozmowy Hanny Szczęśniak z Iwoną Kamińską-Gosk o konkursie dla młodych scenarzystów Script Pro organizowanym przez Szkołę Wajdy i festiwal Off Plus Camera.
***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Marcin Pesta
Goście:
Borys Lankosz (scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny), Iwona Kamińska-Gosk (rzecznik prasowy konkursu Script Pro)

Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji:
6.00
mc

Czytaj także

Borys Lankosz bierze na warsztat "Ciemno, prawie noc" i "Ziarno prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:34
Głośny pełnometrażowy debiut tego reżysera - "Rewers" (2009) - był kryminałem w stylu "noir". Borys Lankosz zamierza wkrótce powrócić do kina gatunkowego, ekranizując książkę Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" (Nagroda Nike 2013).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Więckiewicz: "Ziarno prawdy" to nie tylko efektowny kryminał

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 11:38
Robert Więckiewicz, który w ekranizacji powieści kryminalnej "Ziarno prawdy" zagra prokuratora Szackiego przyznaje, że skusiła go wizja udziału w filmie tak zdefiniowanym gatunkowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Więckiewicz nie chce być jak James Bond

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 15:12
Aktor zagra w filmie Borysa Lankosza "Ziarno prawdy" według powieści Zygmunta Miłoszewskiego, choć miał wątpliwości, czy przyjmować propozycję. Więckiewicz, jako prokurator Teodor Szacki, będzie prowadził śledztwo w sprawie morderstwa inspirowanego barokowym obrazem, który przedstawia rytualny mord.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Gestapo przyszło na kolację. Teatralny Debiut Borysa Lankosza

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 15:00
– Każdy ma nadzieję, że to nigdy go nie spotka. Ten tekst mówi o naszych lękach – mówił Borys Lankosz, który reżyseruje "Kolację kanibali" w Teatrze Polonia.
rozwiń zwiń