Pamiątki po Nowaku-Jeziorańskim w Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 15:00
Magnetofon, portfel, modlitewnik, zdjęcia, aparaty fotograficzne, m.in. bardzo nowoczesny jak na owe czasy Polaroid - rodzina Rybickich przekazała do muzeum pamiątki po "kurierze z Warszawy".
Audio
  • Wystawa o Janie Nowaku-Jeziorańskim w Muzeum Emigracji w Gdyni (Poranek Dwójki)
Wśród pamiątek po Janie Nowaku-Jeziorańskim, przekazanych do Muzeum Emigracji w Gdyni, jest ponad 100 zdjęć
Wśród pamiątek po Janie Nowaku-Jeziorańskim, przekazanych do Muzeum Emigracji w Gdyni, jest ponad 100 zdjęćFoto: PAP/Adam Warżawa

Jan Nowak-Jeziorański - dyrektor Radia Wolna Europa i Honorowy Obywatel Miasta Gdyni - przekazał część swoich przedmiotów osobistych rodzinie Rybickich. - Tutaj, w Muzeum Emigracji, zyskują one swoją właściwą wartość. Nie mają jej, kiedy są zamknięte w szafie, tylko wtedy, kiedy są elementem całej wystawy, całej historii Nowaka-Jeziorańskiego. Dzięki nim możemy sobie przybliżyć tę osobę jako żywego człowieka - mówi Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu "Aramie" Rybickim, działaczu politycznym i społecznym.

Senator Sławomir Rybicki opowiada natomiast o przekazanym do muzeum magnetofonie Jana Nowaka-Jeziorańskiego i wyjaśnia, dlaczego jest to tak niezwykły przedmiot. Z audycji dowiecie się, jakie wydarzenia odbędą się w ramach inicjatywy "Na falach Wolności" towarzyszącej ekspozycji.

***

Przygotował: Sylwester Pieta

Goście: Małgorzata Rybicka, Sławomir Rybickii oraz organizatorzy i uczestnicy projektu "Na falach Wolności"

Data emisji: 5.02.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:45
109 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowy hołd dla Kuriera z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 11:00
- Przygotowujemy film o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Jego reżyserem jest Władysław Pasikowski - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
rozwiń zwiń