Topol. Czeski pisarz zainteresowany Polską

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 10:00
- On w swoich książkach przeciwstawia Polaków Czechom. Bardzo często stawia znak plus właśnie przy Polakach - mówił w Dwójce Leszek Engelking, autor książki "Nowe mity" poświęconej Topolowi.
Audio
  • Leszek Engelking o Jáchymie Topolu (Poranek Dwójki)
Jachym Topol to jeden z najważniejszych współczesnych czeskich pisarzy
Jachym Topol to jeden z najważniejszych współczesnych czeskich pisarzyFoto: PAP

Leszek Engelking zauważał, że Jáchym Topol odwołuje się do polsko-czeskich stereotypów, ale też je tłumaczy. - U niego Polak mówi, że w czasie wojny zabijał niemieckich oficerów. Czech mu odpowiada, że u nich to było zakazane. Topol wyjaśnia to odmiennymi strategiami przetrwania obu narodów - opowiadał gość "Poranka Dwójki". - Czesi są mniej liczni niż Polacy, więc czasami uciekają się do szwejkizmu - dodawał.

Co ciekawe, badania pokazują, że Czesi są ulubionym narodem Polaków, co przejawia się chociażby w dużej liczbie czeskich książek ukazujących się nad Wisłą. Leszek Engelking mówił o problemach z tłumaczeniem, wynikających z dużej rozbieżności między czeskim językiem literackim i mówionym. - Powodem jest tu historia Czech...

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Leszek Engelking (tłumacz, pisarz)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

bch/jp

Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hrabal - terapeuta z czeskiej hospody

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 10:00
- Spotkanie z Hrabalem uwrażliwia i leczy. Zwłaszcza w sytuacjach, w których człowiekowi trudno jest się w życiu odnaleźć - mówi reżyserka teatralna Agnieszka Glińska.
rozwiń zwiń