"Wojtek Młynarski uczył nas polskości i patriotyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 09:00
- Swoimi tekstami wydobywał z nas to, co dobre, ale też z całą stanowczością chłostał to, co złe i małe - wspominał w Dwójce Wojciecha Młynarskiego Marian Opania. Wybitny poeta i satyryk zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 75 lat.
Audio
  • Jerzy Derfel i Magda Umer o Wojciechu Młynarskim (Poranek Dwójki)
  • Marian Opania wspomina Wojciecha Młynarskiego (Poranek Dwójki)
  • Wiktor Zborowski o pierwszej piosence Wojciecha Młynarskiego, jaką zaśpiewał (Poranek Dwójki)
Wojciech Młynarski
Wojciech MłynarskiFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Wojciech Młynarski 1200
WOJCIECH MŁYNARSKI: SERWIS SPECJALNY

Marian Opania dodawał, że ta śmierć jest dla niego z jednej strony porażająca, a z drugiej wymodlona, bo Wojciech Młynarski bardzo cierpiał w ostatnich miesiącach życia. Autora ponad dwóch tysięcy piosenek Opania porównał do bohatera powieści Saula Bellowa "Dar Humboldta". - W tej powieści Bellow wysuwa hipotezę, że cyklofrenicy, a Wojtek miał tę przypadłość, stymulują postęp świata. Młynarski rozwijał w nas to, co dobre - podkreślał Marian Opania.

Przyjaciółka Młynarskiego Magda Umer dodawała, że poeta nie zadowalał się tym, jak doskonale włada słowem, ale starał się nas czegoś nauczyć. - Dużo pisał o naszej ojczyźnie, która go bolała coraz bardziej w ostatnich latach. Mówił, żeby zachowywać się przyzwoicie w nieprzyzwoitych czasach.

Pianista i kompozytor piosenek dla Wojciecha Młynarskiego Jerzy Derfel podkreślał, że Młynarski był bezpośrednim spadkobiercą takich postaci jak Tuwim, Gałczyński, Osiecka, Hemar czy Przybora. -  Był ostatni. Dziś już nikt tak nie pisze. W ostatnich latach jego twórczość była jakby mniej obecna. On sam się śmiał, że w radiu go grają między 4 a 5 rano.

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie. W 1963 r. jako absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego" postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem. Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.

Był autorem tekstów piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych ma od blisko 50 lat swoją wierną publiczność. Zobacz więcej>>>

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Marian Opania, Jerzy Derfel, Magda Umer

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

Jacek Bończyk: Młynarski zawsze jest z nami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 18:14
- Mówimy jego tekstami, śpiewamy jego piosenki - przyznał w radiowej Jedynce Jacek Bończyk, dyrektor Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umer: uwielbiam jesień do 15 października

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 12:00
- Potem jej nie znoszę - mówiła wykonawczyni jednej z najpiękniejszych jesiennych piosenek. Artystka zdradzała, że "Koncert jesienny na dwa świerszcze" pierwotnie miała śpiewać Ewa Demarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń