X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wojtek Młynarski uczył nas polskości i patriotyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 09:00
- Swoimi tekstami wydobywał z nas to, co dobre, ale też z całą stanowczością chłostał to, co złe i małe - wspominał w Dwójce Wojciecha Młynarskiego Marian Opania. Wybitny poeta i satyryk zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 75 lat.
Audio
  • Jerzy Derfel i Magda Umer o Wojciechu Młynarskim (Poranek Dwójki)
  • Marian Opania wspomina Wojciecha Młynarskiego (Poranek Dwójki)
  • Wiktor Zborowski o pierwszej piosence Wojciecha Młynarskiego, jaką zaśpiewał (Poranek Dwójki)
Wojciech Młynarski
Wojciech MłynarskiFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Wojciech Młynarski 1200
WOJCIECH MŁYNARSKI: SERWIS SPECJALNY

Marian Opania dodawał, że ta śmierć jest dla niego z jednej strony porażająca, a z drugiej wymodlona, bo Wojciech Młynarski bardzo cierpiał w ostatnich miesiącach życia. Autora ponad dwóch tysięcy piosenek Opania porównał do bohatera powieści Saula Bellowa "Dar Humboldta". - W tej powieści Bellow wysuwa hipotezę, że cyklofrenicy, a Wojtek miał tę przypadłość, stymulują postęp świata. Młynarski rozwijał w nas to, co dobre - podkreślał Marian Opania.

Przyjaciółka Młynarskiego Magda Umer dodawała, że poeta nie zadowalał się tym, jak doskonale włada słowem, ale starał się nas czegoś nauczyć. - Dużo pisał o naszej ojczyźnie, która go bolała coraz bardziej w ostatnich latach. Mówił, żeby zachowywać się przyzwoicie w nieprzyzwoitych czasach.

Pianista i kompozytor piosenek dla Wojciecha Młynarskiego Jerzy Derfel podkreślał, że Młynarski był bezpośrednim spadkobiercą takich postaci jak Tuwim, Gałczyński, Osiecka, Hemar czy Przybora. -  Był ostatni. Dziś już nikt tak nie pisze. W ostatnich latach jego twórczość była jakby mniej obecna. On sam się śmiał, że w radiu go grają między 4 a 5 rano.

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie. W 1963 r. jako absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego" postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem. Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.

Był autorem tekstów piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych ma od blisko 50 lat swoją wierną publiczność. Zobacz więcej>>>

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Marian Opania, Jerzy Derfel, Magda Umer

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Bończyk: Młynarski zawsze jest z nami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 18:14
- Mówimy jego tekstami, śpiewamy jego piosenki - przyznał w radiowej Jedynce Jacek Bończyk, dyrektor Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umer: uwielbiam jesień do 15 października

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 12:00
- Potem jej nie znoszę - mówiła wykonawczyni jednej z najpiękniejszych jesiennych piosenek. Artystka zdradzała, że "Koncert jesienny na dwa świerszcze" pierwotnie miała śpiewać Ewa Demarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń