"Kapitał na dobry cel". Działalność Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 10:34
- Ten model zarządzania środkami na rzecz ochrony dziedzictwa, czy w ogóle innych celów publicznych, wydaje się bardzo dobry - podkreślał dr Michał Laszczkowski, komentując przyznanie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego 100 mln zł dotacji na konserwację Cmentarza Żydowskiego w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o działalności Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (Poranek Dwójki)
Detal z kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce na Ukrainie (jedno z miejsc prac restauratorsko-konserwatorskich prowadzonych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego)
Detal z kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce na Ukrainie (jedno z miejsc prac restauratorsko-konserwatorskich prowadzonych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego) Foto: Krzysztof Hejke/źródło: www.dziedzictwo.org

skaldawski1200.jpg
Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

22 grudnia ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę, która pozwala na przekazanie 100 mln zł dotacji na fundusz wieczysty Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Środki te będą służyły finansowaniu prac konserwatorskich Cmentarza Żydowskiego w Warszawie.

- Mamy taką nadzieję, że w Polsce zacznie funkcjonować system funduszy endowmentowych, które tworzą kapitał pozwalający wypracowywać środki na jakiś dobry cel – mówił dr Michał Laszczkowski. Jak przypomniał, w naszym kraju zostały do tej pory stworzone dwa takie fundusze: Fundacja Auschwitz-Birkenau i właśnie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

Jakimi środkami na rzecz Cmentarza Żydowskiego będzie rokrocznie dysponowała Fundacja Dziedzictwa Kulturowego? W audycji była również mowa o zrealizowanych pracach Fundacji oraz o jej planach na przyszłość. Rozmawialiśmy także o nowo powołanym Narodowym Instytucie Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: dr Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mko


Zobacz więcej na temat: zabytki KULTURA Paweł Siwek
Czytaj także

Pałac w Gorzanowie. Reanimacja zabytku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 12:14
W "Mikrokosmosach" odwiedziliśmy pałac w Gorzanowie na Dolnym Śląsku - nową przestrzeń dla kultury, sztuki i edukacji artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 10:55
W "Mikrokosmosach" spotkaliśmy się z rodziną Sobańskich, która była w przeszłości i jest obecnie właścicielem pałacu w Guzowie koło Żyrardowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kruszyniany. Spotkanie z polskimi Tatarami

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 13:00
W "Mikrokosmosach" odwiedziliśmy Kruszyniany na Podlasiu, gdzie powstało niedawno Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich.
rozwiń zwiń