Jarosław Sellin: Westerplatte zasługuje na plenerowe muzeum pola bitwy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 10:39
- To miejsce niezwykle ważne. Polacy pytani o skojarzenia geograficzne związane z II wojną światową na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz-Birkenau, ale na drugim miejscu już Westerplatte. Taka jest siła tego symbolu. Choć miejsce jest zaniedbane, nie opowiada o szczegółach tej bitwy, to odwiedza je rocznie 500 tys. osób - mówił w Dwójce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Audio
  • Jarosław Sellin o specustawie dot. Westerplatte i planach budowy tam plenerowego muzeum pola bitwy oraz o narastającym konflikcie w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)

W parlamencie jest obecnie procedowana specustawa dotycząca przejęcia przez państwo gruntów na Westerplatte. - Mimo niewielkiego obszaru półwyspu jest on poszatkowany na kilka podmiotów, jeśli chodzi o właścicielstwo terenu. Dobrze by było, żeby Skarb Państwa dysponował tym terenem, żeby móc wreszcie zbudować tam muzeum plenerowe pola bitwy. Są takie muzea w świecie, jak Verdun, Pearl Harbor czy Waterloo, które świetnie pokazują, jak takie miejsca można urządzić. Próbujemy to zrobić już od kilkunastu lat. Gdy nasi oponenci polityczni dochodzili do władzy, nie byli tym zainteresowani, mieli inne priorytety - podkreślał Jarosław Sellin.

miziołek 1200.jpg
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie: nigdy nie cenzurowałem sztuki

Gość Dwójki wyraził też zaniepokojenie narastającym konfliktem w Muzeum Narodowym w Warszawie. - Dobrze by było, żeby przedstawiciele zorganizowanych środowisk pracowniczych mieli lepszy kontakt i porozumienie z dyrektorem. Z niepokojem patrzymy na to napięcie. Mamy też spotkania z obiema stronami, czasami nawet wspólne. Szukamy możliwości uspokojenia tej sytuacji. W najbliższy czwartek razem z ministrem Glińskim spotykamy się z Solidarnością muzealników i myślę, że poza ogólnymi problemami związanymi z postulatami, które formułują ci związkowcy, będziemy też rozmawiali o sytuacji w Muzeum Narodowym w Warszawie - tłumaczył wiceminister.

Jak w resorcie kultury odbierany jest apel pracowników MNW wzywający do dymisji dyrektora prof. Jerzego Miziołka? Kiedy wręczona zostanie nominacja dla prof. Dariusza Stoli, który wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Pollin? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Jarosław Sellin o rocznicy odzyskania niepodległości: realizujemy marzenia Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 11:00
- Najpierw zbadaliśmy w jakiej formie Polacy lubią obchodzić swoje narodowe święta. W odpowiedziach przede wszystkim padało, że chcieliby mieć uroczystości w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a nie tylko obserwować je w telewizji. Dlatego uruchomiliśmy program "Niepodległa" - mówił w Dwójce wiceminister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MKiDN łączy studia filmowe. Powstanie profesjonalne centrum sztuki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:35
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło zamiar połączenia polskich studiów filmowych w celu powołania jednej "super" wytwórni filmowej. Instytucja ma stać się "poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich" - czytamy w komunikacie resortu.
rozwiń zwiń