Dama z gronostajem. Niezwykła historia portretu Cecylii Gallerani

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:37
- Polska jest jednym z siedmiu krajów na świecie, które mają obraz Leonarda da Vinci - mówiła gość "Poranka Dwójki" Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie. - Uznaliśmy, że poprzez jego wspomnienie najlepiej uczcimy 500. rocznicę śmierci artysty. 
Audio
  • Rozmowa z autorką książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem", Katarzyną Bik (Poranek Dwójki)
Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem Katarzyna Bik
"Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyna BikFoto: Mat. prasowe

Zwykła konferencja czy wystawa to zdaniem historyczki Katarzyny Bik za mało, by wystarczająco oddać znaczenie Leonarda da Vinci - określanego artystą wszech czasów - dla sztuki. Badaczka uznała, że znacznie lepiej zilustruje to przekrojowa, monograficzna praca na temat jednego z najważniejszych dzieł artysty i jednocześnie najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach, "Damy z gronostajem".

- Główna bohaterka nadal jest dla mnie tajemnicza i wiem, że warto poświęcić jej jeszcze więcej czasu - mówiła Katarzyna Bik o tytułowej Damie, w której badacze dopatrują się Cecylii Gallerani, kochanki księcia Ludwika Sforzy i matki jego syna Cesare. Tej kobiecej postacji Katarzyna Bik poświęciła pięć lat pracy, a efektem tego jest pierwsza w Polsce publikacja całościowo przedstawiająca historię najcenniejszego w naszych krajowych zbiorach dzieła. 

- Cecylia Gallerani była poetką, artystką, Safoną renesansu. Stworzyła wokół siebie rodzaj dworu, na który zapraszała bogatych mieszkańców miasta i okolic, artystów, przedstawicieli sztuk. W takiej atmosferze wiodła życie jednej z najważniejszych kobiet w Mediolanie - tłumaczyła badaczka, dodając, dlaczego opisywane przez nią dzieło jest tak ważne z punktu widzenia Polaków: - Wiąże się z dramatycznym okresem po powstaniu listopadowym. O losach "Damy z gronostajem" nie wiemy prawie nic do momentu, aż trafiła do rodziny Czartoryskich. W ten sposób stała się częścią kolekcji będącej zapisem historii narodu polskiego. 

Więcej o szczegółach publikacji "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" -  w nagraniu rozmowy z jej autorką. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Bik (dziennikarka, historyczka sztuki, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem")

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 8.30

at/bch

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń